Od braka glavom bez obzira

Žene su to znale oduvek, a sada je potvrda došla i sa „nadležnog“ mesta, Univerziteta Rudžers u Nju Džerziju: istraživanje naučnika sa ove visokoškolske ustanove pokazalo je da se muškarci kao đavo krsta boje emocionalnog vezivanja i obaveza koje iz toga proističu. Istraživanje je obuhvatilo 60 neoženjenih heteroseksualaca između 25. i 33. godine života iz Nju Džerzija, Čikaga, Hjustona i Vašingtona. Ispitanici su bili različitog etničkog, verskog i socijalnog porekla.

Opšti trend života u vanbračnim zajednicama (tzv. „kohabitacija“) muškarcima uplašenim i od same pomisli na brak ide naruku, a, sa druge strane, taj strah doprinosi sve većem procentu parova koji se, umesto na život u braku, odlučuju na vanbračnu zajednicu neodređenog trajanja i konačnog ishodišta. Ovakav circulus vitiosus za rezultat ima neizvesnost i nesređenost porodičnog života, ali i činjenicu da je seks – standardno jedan od važnijih razloga u listi prioriteta mnogih muškaraca koji ih tera na ženidbu – relativno lako dostupan i „obezbeđen“.

Istraživači sa Univerziteta Rudžers objašnjavaju kako na taj način muškarac dobija „pseudosuprugu“, pri čemu se ni na šta ne mora obavezivati.

Pored straha od obaveza, značajnu ulogu u bežanju od braka igra i velika zabrinutost zbog mogućnosti razvoda. Ako ste na trenutak pomislili kako i u ovom današnjem svetu još uvek ima osećanja, pa se, eto, oni jadni plaše toga da ne završe ucveljeni i slomljenog srca, da vam razvejemo odmah te ružičaste iluzije: ne plaše se oni samoće, već toga što bi neko mogao da im – otme njihov novac (a i to je razumljivo – pa ni žene nisu ono što su nekad bile!).

Zanimljivo je da nalazi ovog istraživanja pokazuju da i muškarci i žene sve više odlažu trenutak stupanja u brak – prosečan muškarac danas se (prvi put) ženi u 27. godini, što je najveća starost od kada se istraživanja ove vrste vrše, dok prosečna žena u svetu zajednicu stupa sa 25 godina. Poređenja radi, recimo da su se pre četrdesetak godina, tačnije 1960, žene u proseku udavale sa 23 godine.

Ako poredimo biološke „performanse“ polova, možemo reći da recentni trendovi više pogoduju muškarcima no ženama: što su stariji, muškarci imaju veće šanse da se ožene, čemu doprinosi i njihov postojan hormonalni status, dok je za žene situacija dijametralno suprotna. Za dame koje zađu u treću deceniju, velika je verovatnoća da će morati da se udaju za muškarca koji je ranije već bio oženjen.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com