Mada se ne čini da je tako, s komplimentima čovek uvek mora da igra obazrivo. Kada dajemo komplimente, važno je da obratimo pažnju na mnogo stvari. Nije poenta u tome da samo pohvalite nekoga, da kažete nešto lepo i da se nasmešite. Da bi kompliment koji ste uputili postigao pravi efekat, a to i jeste krajnji cilj, jer što bi inače bio izgovoren, treba obratiti pažnju na detalje. Kao i u većini slučajeva, sitnice znače mnogo više nego što možemo i da pretpostavimo. Treba obratiti pažnju i na iskrenost izrečenog, kao i na trenutak u kojem će se nešto izgovoriti bez nepotrebnog okolišanja.
Svaki pokušaj glume prilikom davanja komplimenta biće kontraproduktivan. To treba izbegavati jer će biti neprijatno i vama i osobi kojoj dajete kompliment. Zapamtite da je za davanje komplimenta najvažniji nastup. Zato se potrudite da budete sponatni, pozitivni i pre svega iskreni. Ako se unapred pripremite, sve može da ispadne izveštačeno i namešteno. Kada dajete komplimente, potrudite se da budete konkretni. Na primer, bolje je reći: "Ti zaista dobro kuvaš" nego "Ovo jelo je baš ukusno". Osobi kojoj dajete kompliment više će prijati ako istaknete određene zasluge koje joj pripadaju.
Sam trenutak u kojem se izgovara kompliment ume da bude ne samo važan nego i presudan. Ukoliko želite da delujete iskreno, birajte pravi trenutak. Na primer, bolje je da to uradite odmah posle večere, nego posle dva sata ili u toku sutrašnjeg dana. A kakva je situacija s dobijanjem komplimenta? Pre svega, bonton kaže da je osnovno pravilo nasmejati se i zahvaliti se. Nikad ne sležite ramenima i ne pokazujte neslaganje s tim što vam je rečeno, jer ispada kao da osuđujete nečije mišljenje, što će sigurno ostaviti loš utisak.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com