Pametna odeća

U budućim modnim trendovima glavnu reč više neće imati dizajneri nego naučnici. Bliska modna budućnost mogla bi pripasti tzv. pametnoj odeći razvijenoj u laboratorijama. To je odeća koja se ne prlja, ne pere, ne ispušta mirise – samo što ne progovori.

Ovdašnje pripadnice lepšeg pola koje muče muku sa kilogramima upoznate su sa anticelulit pantalonama, čija je svrha sasvim jasna.

Odeća sa više funkcija od one dve osnovne – da se obuče i skine, svoje najviše domete doživljava u sferi sportske garderobe. Tako su u promet stavljene skijaške jakne u kojima se nalaze senzori koji skijaše upozoravaju na približavanje drugih skijaša, a postoje pojedini modeli koji svojim sastavom pomažu prilikom lociranja izgubljenih skijaša.

Budući da tehnologija postaje sve naprednija, dizajneri će morati da prilagode svoje kreacije naučnim laboratorijama, što će definitivno označiti udaljavanje od imidža. Osim ukoliko dizajnerske kuće ne pronađu način da doskoče naučnicima…

Najveći problem pametne odeće jeste način na koji ljudi doživljavaju i tretiraju svoju odeću. Pametnu odeću nećete moći tek tako da bacite na pod ili jednostavno ugurate u ormar. Moraćete da budete daleko pažljiviji prema novom modelu garderobe, puno oprezniji nego što ste dosad bili prema svojim starim farmerkama.

Sreća je, izgleda, što ovaj tehnološki oblik garderobe nije pristupačan svima. Da bi ona ušla u opštu upotrebu i zamenila ono što trenutno za nas prave svetski dizajneri, biće potrebno dosta vremena i jako dobra reklama. Ne sumnja se ipak da će pametna odeća uspeti da pronađe svoje kupce, posebno među mladima, koji će je doživljavati kao deo trenda. Da li će taj trend biti prolazan kao i svi dosadašnji – ostaje da se vidi. Svemirski izgled koji je sa sobom nosila tehno kultura već sada se smatra prošlošću.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com