Vreme koje prolazi i količina hrane koju ste pojeli nesumnjivo ostavljaju tragove na vašem telu. Rado biste otišli na trčanje ili u polučasovnu šetnju obližnjim parkom (kojih je, nažalost, sve manje) kako biste pročistili pluća i "ubili" koji gram. Imate sat vremena slobodno i želeli biste da ga iskoristite na pravi način, ne gledajući prazno kroz stakleni okvir (ne mislimo samo na prozor već i na ekran televizora). Umesto da se prepuštate standardizovanim obrascima na koje ste navikli, pozovite prijatelja ili više njih – i pravac na partiju skvoša.
Skvoš je nadmetanje dva igrača koji naizmenično, reketima nalik teniskim, udaraju lopticu u zid. Reč je o najmasovnijem rekreativnom sportu na svetu, a najavljuje se da će uskoro postati i deo olimpijskih igara. Kolevka ove igre je Velika Britanija, a opsesija Ostrvljana reketima i palicama dovela je početkom devetnaestog veka do pojave još jedne varijante sporta, i to na potpuno neočekivanom mestu – u zatvoru Flit u Londonu. Zatvorenici su skraćivali vreme udarajući reketom o zid koji ih je delio od slobode. Usput su postavili pravila igre, udarac po udarac, cigla po cigla, i tako je udaren temelj ovog danas veoma rasprostranjenog rekreativnog sporta.
Tokom samo jedne partije (45 minuta igre) sagoreva se i do hiljadu kalorija, što pogoduje svima. Skvoš je u svetu postao omiljena rekreacija poslovnih ljudi, i oni ga primenjuju daleko češće od plivanja, veslanja ili košarke. Razlog leži u činjenici da skvoš angažuje veliki broj mišićnih grupa, a mogućnosti povreda su minimalne u odnosu na bilo koji drugi sport. Jedino čega se treba paziti jeste sudaranje. Pored toga, skvoš oslobađa od stresa i uliva dodatnu energiju. Vrlo važna informacija: skvoš se ne uči. Jednostavno uđete na teren i igrate.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com