Prati zube ili ne prati – pitanje je sad!

Naravno, pitanje iz naslova nemojte shvatati preozbiljno – odgovor i sami znate. Tekstom koji sledi ni u kom slučaju ne želimo da vas odvratimo od jedne od neophodnih “procedura” u onome što se zove “svakodnevno održavanje lične higijene” – pranja zuba, ili da vas “demorališemo”, već upravo da vas navedemo da obratite više pažnje na ovaj važan poduhvat koji obavljamo potpuno rutinski, a često i nedovoljno pažljivo i ispravno.

Kao što svi znamo, pasta za zube svoje dejstvo ispoljava (ili bi, kao što ćemo sad videti, barem trebalo da ispoljava) zahvaljujući određenim fizičkim i hemijskim svojstvima, kao i standardnim sastojcima koji ta svojstva obezbeđuju (supstance koje deluju abrazivno, fluor, ksilitol, ekstrakti nane, eukaliptusa i sl.).

Međutim, istraživanje sprovedeno nedavno u Velikoj Britaniji sa ciljem da se ispita istinitost reklamnih kampanja za paste za zube, u kojima se ovi proizvodi (svaki ponaosob) navode kao “savršen izbor” za očuvanje bele, odnosno kakve već prirodne boje zubne gleđi, dalo je poražavajuće rezultate.

Istraživači Zubarske škole iz Bristola objavili su studiju u kojoj su obelodanili rezultate uporednog ispitivanja svojstava 38 “brand name” proizvoda za održavanje zuba u upotrebnom stanju. Sad sledi zaprepašćenje – od 38 ispitanih pasti samo su dve izdržale sva “mučenja” kojima su ih istraživači podvrgli, tj. pokazale su se efikasnim po svim aspektima koje je istraživanje obuhvatalo.

Ono što nas najviše interesuje i po čemu obično i izvodimo zaključak o tome da li neko pere ili, ne daj Bože, ne pere zube, jeste “obojenost” gleđi, koja je merena optičkom metodom, a rezultat je potom izražen u procentima. Učinak ispitanih proizvoda kretao se u rasponu od mizernih pet pa sve do 75 posto, a posebno je zanimljivo da neki od uzoraka nisu pokazali veću efikasnost čak ni od obične vode. Kada je vreme, potrebno za postizanje željenog (i obećanog!) dejstva, u pitanju, nije bilo iznenađenja: u proseku 5 minuta, baš onako kako nas je, još davno, naučio i školski zubar.

Zaključci do kojih su došli britanski istraživači vraća nas, nažalost, po hiljaditi put na “tužnu” temu potrošačkog društva i dejstva advertisinga naspram realne efikasnosti proizvoda (koji u reklamama, po pravilu, bivaju prikazani kao savršeni i upravo – najbolji u svojoj kategoriji, dok ih stvarnost vrlo često demantuje u potpunosti).

Kako je i kod nas broj reklama za paste za zube sve veći, a baš sve su najbolje i najefikasnije (!!!), preporučujemo vam da se, ipak, oslonite na savete pomenutog čoveka koji vam je u danima detinjstva verovatno predstavljao noćnu moru, ali su mu namere bile najbolje – setite se svog zubara iz osnovne škole i njegovih uputstava: energični i uporni potezi od korena prema krunicama, pa onda kružni pokreti za masiranje desni, pranje zuba obavezno sa sve tri strane, poželjna upotreba zubnog konca za prostore između zuba i, što je najvažnije – pranje tri puta dnevno (tj. posle svakog obroka, uveče obavezno!!!) i to u trajanju od barem pet minuta. Neće vam škoditi ni 10 ili 15…

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com