Preljuba – zabava ili skandal?

Kako se menja geografska širina na kojoj živite, tako se menjaju klima, način ishrane, jezik, navike i, naravno, običaji. Običaji obuhvataju sve aspekte života, pa tako i preljubu. Stoga i način na koji ćete prevariti voljenu osobu ili se suočiti i izboriti s činjenicom da ste prevareni u velikoj meri zavisi od države u kojoj ste rođeni i gde živite. Svaki narod ima sopstveni stil preljube. Tako Japanac, da bi smirio savest, dovodi ljubavnicu u kuću i upoznaje je sa suprugom, koja je uljudno posluži sakeom. Rus smatra da nema ništa loše u tome što redovno posećuje striptiz barove i provodi vreme u društvu "lepotica noći", jer se u njegovoj zemlji "plaćena ljubav" ne smatra prevarom.
Italijani svoje supruge najčešće varaju leti, kada njihovu zemlju preplave turisti iz čitavog sveta. Tamo još uvek važi popularna stara izreka: "Leto je, draga, više te ne poznajem!" Francuzima je potpuno normalno da imaju ljubavnicu (ili ljubavnika), ali o tome retko govore, dok se njihove komšije preko Lamanša, "hladni" Britanci, uglavnom prave ludi kada se postavi pitanje preljube. I dok u većini drugih zemalja preljuba izaziva oštru osudu društva, Finac sa svojom životnom saputnicom rado razmenjuje iskustva stečena tokom povremenih izvanbračnih izleta. Zbog čega se dešavaju preljube? Zašto ih činimo? Iz znatiželje, dosade, osvete, zato što smo se zaljubili, iz čistog zadovoljstva, ili možda samo zato što nam se ukazala prilika koju ne možemo i ne želimo da propustimo?
A skandali koji se povremeno dešavaju podsećaju nas na to da niko nije imun na "švrljanje". Džon Kenedi je "švrljao" s Merilin, njegova supruga je trpela i ćutala, da bi kasnije preotela grčkog brodovlasnika Aristotela Onazisa. On je zbog nje grubo ostavio svoju dotadašnju dugogodišnju ljubavnicu, Mariju Kalas, koja je tako doživela sudbinu Onazisove prve žene, kojoj ga je baš ona preotela… Ljudi svih meridijana, bez obzira na boju kože, godine i pol, stalno razmišljaju o neverstvima.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com