Ljudi sa viškom kilograma sada, izgleda, imaju savršen izgovor za nedostatak spremnosti da se suoče sa svojim problemom: ekipa britanskih naučnika je objavila da je izolovala „hormon gladi“, koji podstiče jačanje apetita. Dakle, za sve je kriv hormon, a novo otkriće moglo bi da utiče i na osmišljavanje novih metoda lečenja.
Elison Ren (Alison Wren), profesor na londonskom Imperial College-u, rekla je tim povodom: „Efikasni načini lečenja gojaznosti su za sada veoma retki, tako da smo vrlo uzbuđeni zbog učinjenog važnog koraka prema koncipiranju budućih terapija.“
Mnogi mehanizmi za kontrolu apetita nalaze se u mozgu. Hormon grelin (ghrelin, nazvan prema reči za rast na indijskom jeziku) prvi je hormon iz ovog „delokruga“ koji je izolovan u krvi. Naučnicima je već neko vreme poznato da on kod laboratorijskih pacova izaziva glad.
Istraživanje objavljeno u jednom stručnom časopisu pokazalo je da ovaj hormon može podstaći ljude da pojedu gotovo za trećinu više hrane nego što je to uobičajeno. Renova kaže: „Ubedeđena sam da će farmaceutske kompanije pokazati veliko interesovanje za naše istraživanje. Nadamo se da će tretiranje grelina određenim lekovima moći da dovede do terapeutske kontrole gladi.“
Stiv Blum (Steve Bloom), prvi čovek Odeljenja za medicinu metabolizma londonske bolnice Hemersmit, govori kako bi „osim lečenja predebelih ljudi, terapija mogla da uključi i uslove u kojima dolazi do opasnog gubitka apetita, kao što su, recimo, maligna oboljenja.“
Mnogi naučnici, međutim, ne dele optimizam Renove i Bluma, izražavajući otvoreni skepticizam prema novim metodama lečenja. Oni ističu primer leptina, „hormona debljine“, čije je otkriće svojevremeno podiglo pravu prašinu, ali nije izrodilo i izum čudotvornog leka za gojaznost.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com