Previše posla

Mnogo posla znači mnogo zarade. U uslovima savremenog života čini se da je to ultimativno pravilo koje se primenjuje svakodnevno. Međutim, šta se dešava kada količina poslovnih obaveza počne da uzima svoj danak bez obzira na materijalnu dobit? Šta se dešava kada umesto svog lika u ogledalu počnemo da vidimo zombija u poslovnom odelu? Činjenica je da je preterana posvećenost poslu jedan od najvećih razloga za iscrpljenost u današnje vreme. Prošla su vremena kada je čovek mogao da se "provuče" s malo rada, a uz pristojnu zaradu. Današnji takmičarski uslovi života zahtevaju da se da maksimum.
Možda još ponegde važe ideali socijalne blagodeti, kao u skandinavskim zemljama, ali mi živimo ovde gde jesmo, i tu mnogo priče ne može da donese neku veliku korist. Često se dešava da u nadi da ćemo biti unapređeni ili u strahu od gubitka posla stavljamo sebi na teret i više nego što se od nas realno očekuje. Istina je da treba raditi vredno, ali je takođe istina da treba poštovati svoje vreme, i ono koje zovemo radnim vremenom i ono koje spada u domen slobodnog. Ostati ponekad prekovremeno u kancelariji jeste lep gest, ali ako je neplaćeni prekovremeni rad vaša svakodnevica, možda je vreme da razmislite o promeni posla.
Iscrpljenost usled previše posla ponekad može učiniti da se osećamo duhovno praznim. A kada nam duša nije ispunjena, život može da izgleda jako besmisleno i preterano naporno. Pada nam teško da uživamo u životu i osećamo se sve više "isključenim" iz sveta i stvari oko nas. Nažalost, zahvalnost za ono što imamo, koja spada u najveće životne mudrosti, predstavlja nešto što se u današnjem potrošačkom društvu najlakše troši i zaboravlja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com