Prvi septembar je datum kada mlađi članovi porodice obično dolaze u centar pažnje jer, naravno, počinje nova školska godina! To naročito važi za klince koji tek polaze u prvi razred, dakle prvi put se susreću sa svim radostima, ali i obavezama koje škola donosi.
To je ujedno i prilika za uvek prezauzete očeve da odvoje nešto vremena i za svoje juniore i pokažu da se isto koliko i mame razumeju u kupovinu knjiga i izbor pribora, ranaca i svega ostalog što je potrebno jednom školarcu. Naravno, svim očevima, a naročito onim mlađim i manje iskusnim, dobro će doći nekoliko malih znanja i trikova koji će im pomoći da izađu na kraj sa svojim lepšim polovinama i potomstvom i istovremeno obave kupovinu koja će za decu biti najzdravija i najkorisnija.
U pitanju je, pogađate, prevashodno ranac, koji, naročito u uslovima redovno preopterećenih srpskih školskih programa, ume da bude uzročnik i poprilično ozbiljnih poremećaja rasta i fizičkog razvoja, posebno kičme.
Klasične školske torbe kakve pamtite iz svog detinjstva odavno se više ne nose. Umesto njih, iz prodavnica se sada smeše šareni ranci svih mogućih dezena.
Prva stvar na koju bi trebalo da obratite pažnju jeste ojačanje ranca na zadnjem delu (koji dolazi uz leđa), pri dnu i na spojevima sa remenjem. Remenovi bi trebalo da imaju široke mekane vatirane naramenice za nošenje, s obzirom na to da one obezbeđuju raspoređivanje težine na veću površinu (dakle, manji pritisak), a sprečavaju i usecanje remenja u ramena.
Bitno je da ranac bude pravilnog kroja i da pravilno stoji na leđima. Proverite da li su remenovi dobro i jednako zategnuti – za pravilan rast kičme vašeg deteta apsolutno je neophodno da levi i desni remen budu jednako zategnuti, kako bi kičma bila podjednako opterećena sa obe strane. Ranac bi, kada ga dete stavi na leđa, trebalo da bude uzdignut oko pet centimetara iznad visine struka. Pokažite svom detetu kako se pravilno pakuju knjige i objasnite mu da teže i veće knjige uvek stavlja u deo koji dolazi do leđa.
I na kraju (ali, što bi Englezi rekli, the last but not the least): težina onoga što se u rancu nosi ne sme preći 20 posto telesne težine deteta (ovo, štaviše, važi i za odrasle) – u suprotnom, može doći do istezanja ili upale mišića.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com