Sedite i naporno radite za računarom po ceo dan, jer za sutra ujutru treba završiti prezentaciju u Power Point-u, do ponedeljka mora biti gotov finansijski izveštaj, a uz to vas očekuje gomila mejlova na koje niste odgovorili? Svake večeri, potpuno slomljeni, osećate iste simptome: boli vas glava, leđa vam se raspadaju, a oči vas bole i peku?
Pa ni Supermen ne bi izdržao ceo dan pred monitorom bez „posledica“, a naučnici, naročito stručnjaci za medicinu rada, jednoglasni su u zaključku da je rad za kompjuterom izvor velikog zamora. Oni tvrde kako računar ne utiče na trajne poremećaje vida, tako da ne treba strahovati da ćete zbog stalnog gledanja u monitor postati kratkovidi. Međutim, umor koji se nagomilava tera vas da stalno izoštravate pogled, jer čitanje slova udruženo sa lošim osvetljenjem izuzetno napreže zenice.
Ukoliko za računarom radite pravilno, nema bojazni da će vam se vid pogoršati, ali je zamor u stanju da stvori prividan osećaj kratkovidosti: čini vam se kao da ne možete da fokusirate ono u šta gledajte ili vam je teško da pratite slova na ekranu, što se javlja usled toga što je oko primorano da stalno izoštrava fokus. Umor može da se javi i zbog lošeg osvetljenja prostorije. Poslednjih godina ponovo su, umesto opšteg, difuznog svetla, popularne sijalice koje daju usmereno svetlo. One su izuzetno loše za bilo koji oblik kancelarijskog posla, pošto stvaraju jake svetlosne kontraste, primoravajući zenice da se neprestano šire i sužavaju u stalnom nastojanju da pronađu najbolje uslove između jake svetlosti lampe i slabe svetlosti u ostatku sobe. Kao što smo rekli, za rad je idealno difuzno, raspršeno neonsko svetlo, pošto je ono približno jednolično, ne baca senku i po spektralnom sastavu najbliže je dnevnoj svetlosti, što znači da ne deluje obojeno, što je, recimo, slučaj sa običnim kućnim sijalicama. Ovakvu svetlost jednostavno je održavati. Izvor svetlosti mora biti indirektan. Ukoliko vam se radni sto nalazi uz izvor prirodne svetlosti (npr. prozor), nastojte da se računar nalazi pod uglom od 90 stepeni u odnosu na prozor.
Što češće odmarajte oči. Iskoristite svaki telefonski razgovor da izmaknete pogled sa ekrana. Oftalmolozi kažu da oči najviše umara upravo prinudno i dugotrajno posmatranje predmeta izbliza. Dok razgovarate telefonom, nemojte gledati u monitor, a ponekad je dobro raditi i posebne vežbe za odmaranje i opuštanje očiju.
O tome sutra.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com