Radne poteškoće (2)

Naravno, ključno pitanje koje se tiče noćnog rada jeste kako ostati efikasan na poslu. Da biste to postigli tokom noći, pre svega treba da imate dobru fizičku kondiciju. Zbog toga ne bi bilo loše da svakoga dana vežbate. To vas ne obavezuje na odlazak u teretanu – dovoljno je da pred odlazak na posao odvojite 10-15 minuta za neke lake vežbe razgibavanja ili da se prošetate.
Što se tiče jela i pića, najbolje je da budete umereni. Obilan obrok u toku noćne smene smanjiće koncentraciju i izazvati pospanost, ali će vas dve-tri lake užine održati u top-formi. Pijte dovoljno tečnosti i ne preterujte s kofeinom, jer on u većim količinama izaziva suprotan efekat od željenog. Ukoliko uzimate neke lekove, pre nego što vam ih prepišu, napomenite svom lekaru da radite po smenama, jer neke vrste lekova mogu izazvati pospanost. Ako ste u prilici da birate, onda je bolje da se opredelite za što duži interval menjanja smene – na primer, da radite jednu smenu dve sedmice, pa naredne dve drugu, i tako redom, jer je duži interval promene ritma manje stresan za organizam.
U opštem nedostatku slobodnog vremena rad po smenama može biti otežavajuća okolnost za održavanje normalnih porodičnih i prijateljskih odnosa. Može da bude tako, ali uz malo dobre volje i organizacije – ne mora. Trudite se da ne zaboravljate važne datume i pokušajte da tada dobijete slobodan dan. Ukoliko imate decu, ne dopustite da vas izjeda griža savesti što niste s njima, već imajte na umu da je najbitnije to kako s decom provodite vreme, a ne kada i koliko. Ako s nekim prijateljima niste u mogućnosti da se vidite zbog posla, trudite se da kontakte održavate telefoniranjem, mejlovima, SMS porukama… Dajte do znanja porodici, prijateljima ili osobi koju volite kakav je vaš raspored, a zatim zajednički isplanirajte vreme kada ćete se viđati i družiti.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com