Kafa nije samo napitak. Ona je savršen pratilac najboljih atmosfera kod kuće, bilo da ste sami ili u društvu. Pauza za kafu može da vam bude od izuzetne važnosti, na primer, i zbog toga što je možda pijete sa seksi komšinicom i tako spajate dva zadovoljstva u jedno. Crna kafa je naš stalni pratilac. Najčešće se kuva i pije kod kuće, uz doručak; posle dobrog ručka, jednom, dva ili više puta unosimo u svoj organizam ovaj aromatični napitak. A pijemo je i na poslu. Pauza za kafu nas odvaja od obaveza. Taj miris i neobičan topli ukus dopunjuju sve prelepe osmehe koleginica, a čak i sitna spletkarenja uz kafu počinju da nam predstavljaju zadovoljstvo.
Kada već želite da impresionirate nekoga svojim umećem spravljanja ovog svima dragog napitka koji je blizak svima onima koji vole istinsko uživanje, treba da uživate i u samom ritualu spremanja. I treba se držati oprobanih recepata. Voda u džezvi treba da provri, ali ne skroz, jer tako gubi kiseonik. Kada se to dogodi, sklonite džezvu s ringle i dodajte kafu u količini koja je bliska vašem ukusu. Vratite je na ringlu dok ne počne da se stvara pena. Zatim sklonite džezvu s ringle i promešajte kašičicom sve dok se pena sasvim ne slegne. Ostavite tekućinu nekoliko sekundi da bi kafa dobila punoću, a tek je onda sipajte u šolju. Na tacnu stavite komad ratluka i uz kafu donesite čašu vode. Sve to čini ritual pravljenja dobre "kompletne kafe".
Fensi šoljice zamenile su nekadašnji bakarni set, koji sada samo kao relikvija može da posluži kao zanimljiv detalj u stanu. Kafa se tradicionalno služila u malim šoljama, jer to nije bila kafa koju su mogli da zgrabe na putu do posla, već kafa koja se gustirala i u kojoj se uživalo posle napornog rada. Procesu pripremanja napitka prethodio je proces mlevenja u malim ručnim mlinovima, gde bi se zrna kafe pretvarala u prah. Ona je bila i ostala dozvoljeni slatki luksuz svakodnevnog života.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com