Dobili ste posao koji ste želeli? To znači da ste prvi korak uspešno prošli. Dakle, krenuli ste da radite. Dok je u početku sve bilo zanimljivo, vremenom ste uočili da vredite više – mnogo više, pogotovo od kolega u vašem okruženju na višim radnim mestima. Zašto ne biste zamenili nekog od njih? Kako da dođete do te pozicije? Kako da napredujete brže? Gotovo svako, bez obzira na iznos koji mesečno prima, obrazovanje ili poziciju, veruje da bi trebalo da zarađuje više. Oni koji su na minimalcu očigledno imaju egzistencijalnu potrebu za tim, ali čak i ljudi s najvišim primanjima uvek nastavljaju da grabe. Izuzetka nema. I oni koji nemaju ništa i oni koji imaju sve uvek žele više. Za ove prve smo znali da im je teško, ali, eto, nismo znali da je teško biti i milioner.
Verovanje da nam stalno sleduje više najviše govori o nama samima. Kao muškarci posedujemo izuzetno jak osećaj za samovrednovanje i samopouzdanje, te stoga verujemo da bi trebalo da budemo jednako izuzetno nagrađeni za isto. S druge strane, naša očekivanja često nisu utemeljena na realnom sagledavanju svih okolnosti i naše mogućnosti da "zaradimo" dohodak zasnovan na zaslugama. Da li bi možda bilo dobro ako bismo svako svoje dostignuće podelili? Definisati problem, situaciju ili izazov u dve-tri rečenice. Zatim hronološki pokazati kako smo problem rešili i na kraju sumirati kako je naš rezultat koristio poslu kojim se bavimo. U tri poteza do samoprocenjivanja i samovrednovanja? To ne zvuči previše komplikovano.
Kada se ispod rezultata podvuče crta, neke stvari odjednom postanu jasne kao dan. Plusevi ostaju plusevi koji se nadalje mogu koristiti kao argumentovane tvrdnje za procenu onoga što radimo. A minusi? Minusi ostaju potencijalna polja koja vremenom treba pretvoriti u pluseve.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com