Čuveni američki „puritanski“, a zapravo dvostruki moral bi, kada je u pitanju flertovanje sa koleginicama/kolegama na poslu, mogao da se formuliše kroz sočan, ali uputan savet – „Don“t f*** in your company!“ Evropljani, međutim, ne haju mnogo za moral (pa čak ni formalni), a kako seks na poslu postaje više nego uobičajena stvar, kompanije već popuštaju svoje čelične stege kojima zauzdavaju zaposlene.
U danima koji danas već pripadaju davnoj prošlosti – sedamdesetih godina prošlog veka, zaposleni su se prilikom stupanja u radni odnos u mnogim zemljama svojim ugovorima između ostalog obavezivali i na to da se neće „smuvavati“ sa kolegama, a često čak i da se neće zabavljati ili venčavati.
Da ne bi sve ispalo kao još jedna prazna priča o trulom eksploatatorskom Zapadu, navodimo i konkretno ime jedne od takvih kompanija: reč je o nemačkoj robnoj kući C&A (a daleko od toga da je bila jedina). Danas je, međutim, svet mnogo raspojasanije mesto, pa ni u disciplinovanoj Nemačkoj nije više kao što nekada beše. A u drugim zemljama naročito.
Uprava modne kuće Hennes & Mauritz, recimo, ima stav da „ako će nam saradnici biti motivisaniji i kreativniji ako su zaljubljeni, što da ne?“. „Ludi umetnici“, mogli biste da kažete. A šta kažete na to da ni mrtvoozbiljna kompanija kakav IBM nesumnjivo jeste, ima gledište vrlo blisko navedenom?! „Seksološkinja“ Šer Hajt (Shere Hite), autorka izvikanog bestselera „Sex & Business“, kaže – ni manje ni više – da je biznis bez seksa – čista iluzija! A izgleda da to što tvrdi, ma koliko bizarno izgledalo, baš i nije tako nelogično, makar ako je suditi po istraživanjima.
Uzorak je bio reprezentativan, a istraživanje „prošarano“ kroz više evropskih metropola i gradova. Pa ovako:
- 33% ispitanika imalo je „aferu“ u kancelariji;
- 7% je ima i u trenutku ispitivanja;
- (pazite sad ovo!) 50% bi se vrlo rado u nju upustilo samo ako bi se stvorili neophodni uslovi!
- svaka četvrta žena upozna svog životnog saputnika na poslu, a sa druge strane, svaka šesta svog g. Savršenog upozna u diskoteci, restoranu, baru, fitnes-centru ili supermarketu (shopping and…).
Ipak, do flerta (pa i nečeg ozbiljnijeg) na poslu ne dolazi se tako lako. Ono što je dijapazon mogućnosti znatno proširilo jeste omiljeni način komunikacije „kancelarijskih ljudi“ današnjice – e-mail. Verovali ili ne, statistike kažu (a ne lažu) da zaljubljeni dnevno razmene 30 poruka. Ne SMS, već e-mail! Da ne bi, međutim, izgledalo da su evropske kompanije (samo) leglo promiskuiteta (mada…), da kažemo i to da se iz svake druge „zabave“ sa posla izrodi trajna veza, koja u većini slučajeva potraje duže nego posao.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com