Slatko izvinjenje

Svakome se ponekad dogodi da nekim postupkom, gestom ili određenim rečima koje su mu se „omakle“ nehotice povredi kolegu, prijatelja, rođaka… U takvim situacijama, svakako, neprijatnim, zbog sujete ili stida mnogima teško pada da posle toga izgovore makar jedno kurtoazno „izvini“. A trebalo bi. Ako ne znate kako da napravite prvi korak, sedite i razradite svoju taktiku za izgovaranje te tako male, ali teško izgovorljive reči.
Pripremite se. Analizirajte situaciju. Razmislite o svemu šta se dogodilo. Zbog čega bi tačno trebalo da se izvinite? Koliko je vaš postupak pogodio određenu osobu? Kako možete da se iskupite? Da li bi to bilo u srazmeri s onim što ste učinili? U svakom slučaju, trudite se da budete što staloženiji. Sačekajte trenutak kada budete mogli nasamo da porazgovarate s osobom koju ste povredili; sigurno je bolje tako nego da to uradite pred drugima. Razgovor će teći lakše kada bude obavljen „u četiri oka“. Naravno, trebalo bi da budu izneti svi argumenti, ali sniženim tonom. Pričajte jasno i umereno. Ne postavljajte se nadmeno i bučno, to bi moglo da deluje agresivno. Najvažnije je da osobi kojoj se izvinjavate delujete iskreno. Zato ne zaboravite da je gledate u oči dok joj opravdavate svoj postupak. Ako u toku razgovora gledate na sve strane, izgledaće kao da sve radite tek radi reda i kao da jedva čekate da završite s tim.
Pokušajte da bez uvijanja argumentujete svoj postupak. Budite konkretni. Trudite se da budete što jasniji, kako bi vas dotična osoba razumela. Ako je neophodno, budite spremni da ispravite svoju grešku. Ukoliko ne znate kako, pitajte osobu koju ste naljutili. Na kraju, trudite se da pružite ruku. Potrudite se da ne odugovlačite s pričom i da ne postavljate pitanja. Ako osoba kojoj se pravdate želi nešto da kaže, ne prekidajte je. Nema potrebe da upadate u raspravu. Ako vaše izvinjenje nije prihvaćeno, povucite se. Izbegavajte raspravu ili svađu po svaki cenu – to bi samo dodatno moglo da pogorša stvari.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com