Sportsko penjanje je na ovim prostorima relativno nov, ali ne i nepoznat sport. U ovoj disciplini cilj nije osvojiti vrh planine, kao kod alpinizma, veฤ "popeti" prethodno obezbeฤen deo stene (smer), koji prvenstveno odlikuje teลพina pokreta, a ne visina stene. Tu teลพinu odreฤuje njena konfiguracija (da li je stena vertikalna, previsna ili plafon), veliฤina hvataliลกta i gaziลกta (da li se hvataju veฤe pukotine i izboฤine ili su to neravnine od tek nekoliko milimetara), kao i razmak izmeฤu njih. Penjaฤki trening je specifiฤan, jer se devedeset procenata sastoji upravo od penjanja i veลพbi vezanih ili za stenu ili za posebne naprave za trening prstiju.
Specifiฤnost ove discipline je u tome ลกto veฤina ljudi misli da su za penjanje potrebne snaลพne ruke. Meฤutim, veฤ posle nekoliko treninga postaje jasno da uลพivanje u penjanju zahteva snaลพnu muskulaturu celog tela, dobru koordinaciju pokreta i psihiฤku stabilnost. Uspeลกno popet smer podrazumeva savladavanje uspona iskljuฤivo veลกtinom i snagom sopstvenog tela, dok oprema sluลพi samo za zaลกtitu penjaฤa prilikom pada. U ovom sportu zagrevanje je od izuzetne vaลพnosti. Penjanje bez zagrevanja i istezanja moลพe da dovede do povrede zglobova. Ono na ฤemu treba raditi jeste opลกta pokretljivost, razmrdavanje zglobova koji ฤe biti angaลพovani u aktivnosti prilikom penjanja. Jedna od vaลพnih veลพbi bi mogli da budu upravo zgibovi, koji se najฤeลกฤe rade s rukama u ลกirini ramena.
A u danima odmora oni koji su skloni sprtskom penjanju ne lenฤare. Umesto toga, bave se sklekovima. Da bi se iz sklekova izvuklo najviลกe, preporuฤljivo je raditi ih tako da angaลพujete i prste i ruฤne zglobove. Na kraju krajeva, ako veฤ ลพelite da se oprobate u sportskom penjanju, pokretljivi prsti i zglobovi jesu ono ลกto vam je od najveฤe vaลพnosti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com