Sve o Niku

Pre nego što mrzovoljno odmahnete rukom pri pomenu „još jednog ženskog filma“ u našim bioskopima, podsetimo se kako je sve zapravo počelo…

Kada je, po sopstvenom priznanju, shvatio da neće dočekati telefonski poziv kojim mu se nudi upražnjeno radno mesto pisca, profesor engleske književnosti iz severnog Londona rešio je da preuzme stvar u svoje ruke. I već nakon prvog objavljenog romana sledilo je oduševljenje i publike i kritike koje se sa Ostrva ubrzo proširilo na ostatak Evrope i Amerike.

Nik Hornbi (Nick Hornby) rođen je 1957. godine; autor je romana koji su postali gotovo kultno štivo poslednje decenije. „Stadionska groznica“ (Fever Pitch), „Haj fideliti“ (High Fidelity), „Sve o dečaku“ (About a Boy) i „Kako biti dobar“ (How to Be Good) postali su neki od najtraženijih naslova i u našim knjižarama. Zbirka bajkovitih pripovedaka savremenih britanskih autora – „Razgovori s anđelom“ (Speaking with angel), objavljena je po Hornbijevoj zamisli i namenjena je autističnoj deci.

STADIONSKA GROZNICA je autobiografska priča tipičnog navijača „Arsenala“ – od ranog detinjstva do tridesetih godina. Kažemo tipičnog, ali „Stadionska groznica“ nikako nije tek jedna knjiga o fudbalu. Knjiga je o strasti, ljubavi, odrastanju, odabirima i odlukama… Kada je pročitaju, One možda neće više voleti ili razumeti fudbal, ali će navijači zadobiti apsolutne simpatije čak i onih žena koje su upućene tek toliko da najvažniju sporednu stvar ipak smeštaju u kolektivne stadionske sportove. Verovali ili ne, filmska ekranizacija je izmamila i poneku suzu…

HAJ FIDELITI je rečju – muzika; i emotivne veze i sve žene koje su obeležile život Roba Fleminga, vlasnika opskurne prodavnice ploča. Nezadovoljan, sarkastičan i haotičan u pokušaju da nekako dovede u red svoj emotivni život, Fleming se bavi bivšim neuspešnim odnosima, razračunavajući se sa sopstvenom nedoraslošću. I ovaj roman je ekranizovan – istina, sa druge strane Atlantika, uz očaravajućeg Džona Kjuzaka i fenomenalan sound track.

Šta reći o knjizi SVE O DEČAKU, a da vi to već ne znate? On je neverovatno bogat dečak (njegov otac je zapravo autor besmislene božićne pesmice!), a u svom tridesetogodišnjem životu nikada se nije bavio ničim drugim do osmišljavanjem što udobnije i opuštenije svakodnevice. A drugi je pomalo čudan, neshvaćen i usamljen, sin samohrane, isfrustrirane i nesrećne majke sa povremenim suicidnim idejama. Životi dvojice dečaka se prepliću…

KAKO BITI DOBAR napisan je u prvom licu kroz ispovest žene, lekara, supruge i majke dvoje dece. Iako je polazna tačka klišeizirani ljubavni trougao, Hornbi nas na duhovit, britak i zarazan način vodi kroz priču o životarenju propalog (modernog) braka, gubitku osobenosti i identiteta u takvoj svakodnevici, bolnim i dubokim preispitivanjima o suštini ljubavi, posvećenosti, žrtvi ili naprosto nastojanjima da se bude bolji.

Do gotovo izvesne pojave filma „Kako biti dobar“, toplo vam preporučujemo da potražite navedene naslove. Pre nego što odgledate filmove ili nakon toga, svejedno je – Hornbija ćete zasigurno voleti.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com