Ubedljivi pobednik (2)

Ukoliko kroz razgovor želite da navedete nekoga da se otvori, budite ljubazni i strpljivi. Čak i najobičniji kompliment može da bude veoma delotvoran; i to uvek treba imati na umu prilikom konverzacije. Pohvalite neku osobinu svog sagovornika koju iskreno cenite: tačnost, ljubaznost, način odevanja… Za svaku situaciju postoji neka prava, čarobna reč s „hipnotičkim“ dejstvom, i nju treba koristiti.
Moćne reči su one koje omogućavaju da utičemo na tuđi način razmišljanja. Recimo, posle reči „srećom“, svaka izgovorena misao postaje pozitivna i ubedljiva; na primer, rečenica: „Srećom, slušaš moje savete“, navodi sagovornika da automatski poveruje u to. E, sad, ako mnogi to kažu, lako je poverovati da je to i istina. Ponekad, da bismo ubedili nekoga ko veruje da je u pravu, treba samo istaći činjenicu da se s našim mišljenjem slaže veliki broj ljudi. Uticaj grupe ponekad može da bude presudan. Ovu strategiju, koja počiva na principu „društvenog odobravanja“, često koriste političari u predizbornim kampanjama, kad objavljuju rezultate istraživanja javnog mnjenja u kojima su upravo oni u vrhu liste. Poruka glasačima je jasna: „Ako je većina već odlučila da glasa za nas, to je sigurno ono što i vi treba da učinite…“
Prilikom poslovnih razgovora nemojte prethodno navoditi svoje mane misleći da ćete na taj način postati uverljiviji. To nipošto ne treba raditi. Najbolji utisak ćete ostaviti ako jednu manu umetnete između dve pozitivne osobine. Takvo predstavljanje deluje pouzdano, konkretno i autoritativno.
Na kraju, nemojte se libiti da se smejete na svoj račun. Praviti šale na svoj račun je uvek dobra strategija. Smejući se svojim slabostima, uklanjate distancu i kod sagovornika budite simpatije i osećaj solidarnosti.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com