Istraživači u Kini otkrili su da muškarci koji žive u jako zagađenim područjima mogu imati lošu pokretljivost spermatozoida. Pokretljivost zavisi koliko dobro sperma pliva. Što je jači, to spermatozoid može lakše da pliva napred u potrazi za jajetom.
Loši uticaji na spermatozoide
Muška plodnost zavisi od brojnih parametara sperme, uključujući broj spermatozoida, što je koncentracija sperme po ejakulaciji.
Nije prvi put da je uspostavljena veza između toksičnog vazduha i muških plivača. Prethodna istraživanja su pokazala da broj spermatozoida za muškarce koji žive u Severnoj Americi, Australiji i Evropi opada od 1970-ih. Iako bi za to moglo da postoji niz razloga, teorija naučnika je da je zagađenje vazduha ključni krivac.
Studija o kvalitetu spermatozoida
U novoj studiji, objavljenoj u časopisu JAMA Network Open, prikupljeni su zdravstveni kartoni muškaraca na 130 lokacija u Kini. Skoro 34.000 muškaraca dalo je uzorke sperme klinici za plodnost tokom nekoliko godina.
lekari su procenjivali njihov broj spermatozoida, pokretljivost i koncentraciju. Učesnici su podeljeni u četiri grupe na osnovu stepena zagađenja zraka u mjestu gde su živeli.
Istraživači su se fokusirali na čestice (PM), jednoj komponenti zagađenja koja se sastoji od sitnih čestica koje uglavnom proizvodi saobraćaj.
PM je vrlo male veličine i kada se udahne, toksini mogu da uđu u krvotok i prenose se po telu, zadržavajući se u srcu, mozgu i drugim organima. Studija je otkrila tokom celog razdoblja razvoja spermatozoida, tokom 90 dana, izloženost višim nivoima PM degradirane pokretljivosti spermatozoida.
Pacijenti izloženi česticama manjim od 2,5 mikrometara imali su u proseku 3,6 posto smanjenje pokretljivosti u poređenju s prosečnim muškarcem u Kini. Srednja izloženost PM2,5 bila je 46 μg/m3, s rasponom od 34,4 do 61,6 μg/m3.
Stoga se isti uticaj možda neće videti kod ljudi koji žive van Kine, za koju se zna da je jako zagađena.
Komentar naučnika
Profesor Alen Pejsi, profesor andrologije na Univerzitetu Šefild, rekao je: „Mogućnost povezanosti između zagađenja vazduha i kvaliteta sperme sugerisana je u brojnim studijama tokom godina, iako se nisu sve složile s ovim zaključkom.
Ovaj rad dodaje bazu dokaza koji sugerišu da je veza stvarna i impresivna jer koristi podatke o kvaliteti semena od više od 30.000 muškaraca.“
Međutim, upozorio je: „U kojoj meri je to klinički značajno (tj. hoće li smanjiti sposobnost muškaraca u područjima s visokim zagađenjem da postanu očevi) nije jasno i treba imati na umu da je veza između kvaliteta sperme i plodnosti slaba.“
Profesor Kevin Mekonvej, emeritus profesor primenjene statistike na Open univerzitetu, rekao je da možda nikada nećemo znati ima li zagađenje zaista uticaj na plodnost muškaraca. Rekao je da je studija bila posmatračka, što znači da se ne može dokazati da je jedna stvar (zagađenje) uzrok druge (slabije sperme), prenosi The Sun.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com