O seksualnim problemima pacijenti retko pričaju, čak i sa svojim lekarom. Ipak, otvorenost u vezi sa onim što se dešava može vam pomoći da pronađete rešenje i sprečite slabu ejakulaciju da utiče na vaš seksualni život.
Proces ejakulacije se odvija u dvije faze: tokom prve faze, koja se naziva emisija, seme (tečnost koja sadrži spermu) se skuplja u proširenju uretre u dnu penisa a tokom druge faze, koja se zove izbacivanje, mišići oko uretre se stisnu da potisnu spermu kroz penis.
Problem u prvoj fazi ovog procesa može smanjiti količinu sperme koju ejakulirate. Problem sa drugom fazom može smanjiti snagu izbacivanja sperme.
Slaba ejakulacija je uglavnom subjektivni osećaj. Veći problem je ako ejakulirate manje tečnosti ili sperme a ovo može biti problem ako planirate potomstvo. Drugi uobičajeni problemi koji se javljaju kod muškaraca su problemi sa postizanjem erekcije (erektilna disfunkcija) ili orgazmom (anorgazmija).
Šta uzrokuje slabu ejakulaciju?
Svako stanje koje utiče na mišiće i živce koji kontrolišu ejakulaciju može dovesti do nastanka orgazma slabijeg od normalnog.
Oslabljeni mišići karlice
Starost uzima danak u mišićima koji izbacuju spermu iz organizma. Kada ovi mišići oslabe, snaga ejakulacije može se smanjiti.
Nizak nivo hormona
Za funksionisanje polnog sistema muškarca neophodni su hormoni koji se nazivaju androgeni. Kako starite, nivo hormona opada. Značajan pad nivoa hormona može dovesti do poremećaja ejakulacije.
Retrogradna ejakulacija
Svaki put kada ejakulirate, sperma putuje kroz mokraćnu cev i izlazi kroz penis. Pri tome, postoji,“ventil’“ koji deluje kao kapija između bešike i uretre – sprečava ulazak sperme u bešiku. Ako ovaj,“ventil’“ ostane otvoren, sperma može da se vrati nazad u bešiku umesto da izađe kroz penis Ovo stanje se naziva retrogradna ejakulacija. Stoga, može da se javi potpuni izostanak sperme pri orgazmu.
Uzroci retrogradne ejakulacije su:
– operacija u sklopu lečenja raka prostate ili testisa, uvećane prostate i sl.
– lekovi za lečenje uvećanja prostate, visokog krvnog pritiska i depresije
– oštećenje nerava uzrokovano bolestima poput multiple skleroze ili dijabetesa
– oštećenje kičmene moždine
Smanjena količina ejakulata
Mala zapremina ejakulata povezana je sa sledećim stanjima i oboljenjima:
– zračenje prostate zbog maligniteta
– lekovi koji se koriste za lečenje uvećane prostate, visokog krvnog pritiska i depresije
– dijabetes
– problem sa testisima koji dovodi do smanjene proizvodnje ili potpunog prestanka stvaranja muških hormona
Lečenje
Nekoliko lekova može da pomogne u lečenju retrogradne ejakulacije: bromfeniramin, hlorfeniramin, efedrin, imipramin, midodrin i sl. Ako alfa blokator ili drugi lek koji uzimate za lečenje oboljenja prostate izaziva slabu ejakulaciju, pitajte lekara da li možete da pređete na drugi lek. Ako imate dijabetes, potrebno je da ovu bolest metabolizma ugljenih hidrata držite pod kontrolom kako bi se održalo i zdravlje vašeg reproduktivnog trakta.
Da biste ojačali mišiće koji vam pomažu u ejakulaciji, možete da isprobate Kegelove vežbe. Tokom ovih vežbi stisnete i otpustite mišiće koje koristite za kontrolu mokrenja. Jedno malo istraživanje ukazalo je na smanjenje učestalosti prerane ejakulacije nakon 12 nedjelja treninga jačanja mišića karličnog dna, uključujući Kegelove vežbe.
Suplemente koji se nude u apotekama nemojte konzumirati pre konsultacije sa lekarom, naročito ako imate neke druge hronične bolesti.
Kako proizvesti više sperme tokom ejakulacije?
Normalni broj spermatozoida je između 15 i 200 miliona spermatozoida u svakom mililitru (mL) sperme. Nizak broj spermatozoida u ejakulatu može smanjiti šanse za začeće deteta. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da povećate broj spermatozoida u ejakulatu.
Spavajte 7 do 9 sati svake noći. Muškarci koji spavaju premalo ili previše, ili koji kasno odlaze u krevet, imaju manji broj spermatozoida i manji kvalitet sperme od onih koji redovno spavaju.
Vežbajte – ali ne previše intenzivno. Prekomerna telesne masa može da smanji količinu i kvalitet sperme. Vežbanje može da poboljša kvalitet sperme promenom nivoa hormona – androgena. Imajte na umu da je potrebno da ograničite trajanje i napor fizičkog treninga, koji bi zapravo mogao da smanji broj spermatozoida u ejakulatu i kvalitet sperme.
Prestanite da pušite. Osim što izaziva rak i srčane bolesti, pušenje utiče na broj spermatozoida i kvalitet sperme.
U svoju ishranu unesite više antioksidanata poput vitamina C i E, selena i likopena. Ove prirodne biljne supstance mogu da zaštite ćelije – uključujući spermu – od oštećenja oksidansima.
Jedite manje trans masti. Visok nivo ovih nezdravih masti, koje se često nalaze u prženoj hrani i nezdravom pecivu, povezan je sa nižim brojem spermatozoida u ejakulatu.
Ako ove metode ne funkcionišu, lekar može da prepiše lekove koji će vam pomoći da povećate broj spermatozoida. Za lečenje ovog problema mogu se koristiti različiti hormonski tretmani poput klomifen citrata. Kada posetiti lekara?
Može biti neugodno kada razgovarate sa svojim lekarom o problemima u vezi sa seksualnim životom. Ali, samo ako pokrenete ovaj razgovor možete dobiti pomoć. Posetite svog lekara ako:
– imate slabe ejakulacije ili sadrže manje tečnosti nego obično
– ne možete postići erekciju
– imate bolove tokom ili nakon polnog odnosa
– u spermi ima krvi
– je urin zamućen nakon polnog odnosa
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com