Peking: severna prestonica (1)

Vekovima je ovaj grad bio prestonica kineskih vladara, koji su tu gradili svoje palate i letnjikovce. Danas ga skoro 14 miliona ljudi zove svojim domom, a svi oni ฤ‡e biti domaฤ‡ini ovogodiลกnjih Letnjih olimpijskih igara. Peking je drugi po veliฤini grad u Kini a nalazi se na njenom severoistoku. Vekovima je bio srediลกte politiฤke moฤ‡i i sediลกte kineskih vladara. Car Vu (Wu) prvi je proglasio Peking glavnim gradom davne 1057. godine. Tokom vekova grad je imao nekoliko imena, a neka od njih su Ji, Zhongdu, Dadu; tek mu je 1421. godine, za vreme vladavine dinastije Ming, car ฤŒeng Cu (Cheng Zu) dao ime Beijing. Zapad je ovaj milionski grad upoznao pod imenom Peking, koje se uz staro ime Beijing i dalje koristi.
Za Peking kaลพu da je jedan od retkih gradova u svetu koji se menja tako brzo, a graฤ‘evinske zone gotovo su njegova svakodnevica. Otkako je postao domaฤ‡in Olimpijskih igara 2008, ulaganja i izgradnja glavna su preokupacija. Niฤu novi hoteli, ลกoping centri i trgovaฤke zone, ali i stadioni i sportske dvorane. Modernizacija je vidljiva kroz savremenu arhitekturu i luksuzne hotele. Sve to spaja se sa socijalistiฤkim strukturama, kulturnim i istorijskim zdanjima kineske tradicije. Guลพva na ulicama i zagaฤ‘eni vazduh skoro da su isti kao i u bilo kojoj drugoj svetskoj metropoli. Bez brige, Peking i dalje ฤuva i ลกtiti svoje kulturno nasleฤ‘e i prepun je turistiฤkih atrakcija, parkova, hramova, kulturno-istorijskog blaga.
Priฤa o prvom ฤoveku na podruฤju Pekinga stara je pola miliona godina. Fosilni ostaci Pekinลกkog ฤoveka, njegovo oruฤ‘e i dokazi o koriลกฤ‡enju vatre pronaฤ‘eni su u jugozapadnom delu predgraฤ‘a Pekinga; to su najstariji pronaฤ‘eni ostaci na podruฤju Kine. Istorija Pekinga kao grada zapoฤinje pre 3.000 godina, kada je vlastelin Jana (Yana) pripojio teritoriju grada Ji svojim posedima i uฤinio ga svojom novom prestonicom (mesto se nalazi u blizini hrama Baiyunguan โ€“ Beli oblak). Skoro 800 godina grad je bio prestonica dinastija Ljao (Liao), Juen (Yuan), Ming (Ming) i ฤ†ing (Qing). Krajem 13. veka bio je i prestonica Kublaj-kana, koji mu je u to doba dao ime Dadu ili Velika prestonica, a bio je poznat i pod imenom Khanbalig (Grad velikog kana). Godine 1368. Mingova vojska zauzela je grad i preimenovala ga u Beiping – Severni mir. Grad poฤinje da se razvija, grade se zid oko njega, palata i vrtovi, pa se na kraju tadaลกnji vladar seli iz Nanjing-a u Beiping, koji postaje nova prestonica i dobija ime Beijing – Severna prestonica. Godine 1421. Peking postaje glavni grad Kine i takav status ima sve do 1911. godine, do pada carskog reลพima. Nakon okupacije od strane Japana, graฤ‘anski rat je na kraju doveo do komunistiฤke pravlasti pod voฤ‘stvom Mao Cedunga, koji je 1949. godine na Trgu Tjenanmen proglasio Narodnu Republiku Kinu. Za vreme njegove vladavine sruลกeno je mnogo hramova, a uniลกtavanje tradicionalne kineske kulture nastavljeno je sve do 1966, kada je Mao pokrenuo Kulturnu revoluciju. Njegovom smrฤ‡u 1976. na vlast dolazi Deng Sjaoping, koji otvara zemlju prema svetu i dozvoljava modernizaciju.
U samom srcu grada pronaฤ‡i ฤ‡ete poznati Trg Tjenanmen. On privlaฤi hiljade turista koji ลพele da vide najveฤ‡i trg na svetu i pozornicu mnogih istorijskih trenutaka. Istorijski gledano, trg je bio mesto okupljanja i predstavnika drลพavnih institucija, vojnih parada, ali i nemilog dogaฤ‘aja – masakra demonstranata 1989. godine. Na njemu se nalazi nekoliko spomenika koji ฤ‡e vas uvesti u kulturu i istoriju ovoga naroda, a neki od njih su Muzej kineske revolucije, Maov mauzolej, ali i nekadaลกnja vrata Zabranjenog grada, Vrata nebeskog mira i ฤ†enmen (Qianmen).
Mesto koje nikako ne smete izostaviti s popisa atrakcija je Zabranjeni grad, koji je sagraฤ‘en u 15. veku za vreme dinastije Ming. Okruลพen je deset metara visokim purpurnim zidom i odbrambenim kanalom, a ima viลกe od 9.000 soba koje se nalaze u 800 zgrada. Kineski astronomi smatrali su da upravo ovo mesto ima kosmiฤki znaฤaj. Prema njihovom uverenju, zvezda Severnjaฤa bila je nebesko srediลกte, a samim time kraljevska rezidencija bila je ovozemaljsko srediลกte. Zabranjeni grad na jednom mestu objedinjuje dvorane, vrtove, palate i trgove koji su bili dom vladarima dinastija Ming i ฤ†ing. Danas se ovde u sklopu muzeja nalaze vredne zbirke predmeta od ลพada, slike, porcelan, predmeti od srebra i zlata, ali i relikvije izraฤ‘ene od bambusa, drveta, odeฤ‡a, kipovi boลพanstava, pisani radovi i istorijski zapisi. Muzej palate svake godine poseti i viลกe od osam miliona turista.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com