Sajgon – moderni Vijetnam (2)

Vijetnamci idu kroz život kao što voze svoje motore. Idu napred i ne gledaju ni levo ni desno, a pogotovo ne iza sebe. Vijetnamski rat, koji je trajao od 1966. do 1973. godine, stanovnici ove zemlje zovu – američkim. O tom ratu se ne priča mnogo; naime, preko dve trećine današnjeg stanovništva rođeno je nakon 1975. Kada posetite podzemne tunele u mestu Cu Chi, pokrajinu Tau Ninh i skoro 200 kilometara široku deltu reke Mekong, čovek nikako ne može a da se ne zapita kako su Amerikanci mislili da bi mogli da pobede Vijetnamce. Iako ih je ubijeno preko tri miliona, i to na najsuroviji način – od napalm bombi do bojnih otrova i raznih hemijskih sredstava – manje od pola miliona Amerikanaca nije moglo da pobedi deset puta brojnijeg neprijatelja naviklog na vruću i vlažnu klimu, močvare i džunglu.
O politici ovde niko ne priča, a sve prvenstveno zanima zarada i bolji život, pa slobodna ekonomija cveta na opšte zadovoljstvo. Novi bogataši u luksuznim vozilima odavno su zasenili službene crne volge, a doba rata i represije polako nestaje u magli prošlosti. Najveći broj stanovnika Vijetnama su budisti. Na vlasti je i dalje Komunistička partija, koja ima nekih tri miliona članova, što i nije mnogo s obzirom na oko 80 miliona Vijetnamaca. Najveća prepreka još bržem razvoju je korupcija, jer bez potkupljivanja lokalnih komiteta domaći i strani investitori teško i sporo dobijaju potrebne dozvole.
Strane investicije su vrlo značajne, dovoljno je reći da postoji 11 fabrika automobila, gde se ili sklapaju ili proizvode vozila poznatih marki kao što su Ford, Mercedes, Tojota i drugi poznati svetski proizvođači automobila. Veliki deo ulaganja dolazi od iseljenih Vijetnamaca, naročito iz bivšeg južnog dela, koji su 1975. pobegli iz države. Tada su severni i južni deo zemlje ujedinjeni, Amerikanci su, naravno, pobegli podvijenog repa, a Hanoj je postao glavni grad nove velike države. Otada se broj stanovnika skoro utrostručio, bicikle i rikše zamenili su motocikli i taksiji, a država čiji su stanovnici životarili na ivici gladi i egzistencije postala je jedan od većih svetskih izvoznika pirinča.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com