Koliko prtljaga ste poneli na put?

Posle ograničenja u vezi s ručnim prtljagom koji smemo da unesemo u avion, čini se da ćemo uskoro morati ozbiljnije da razmislimo i o ostalim stvarima koje planiramo da ponesemo na putovanje avionom. Ovaj put razlozi nisu bezbednosne prirode (strah od terorista) već čisto ekonomske.
Naime, američke kompanije počele su da naplaćuju svaki dodatni kofer koji putnik želi da unese na let, pa se može očekivati da će se slična praksa ustaliti i kod ostalih svetskih avio-prevoznika. Zanimljivo je da je otprilike u isto vreme manje poskupljenje naknade za prevoz prtljaga koji nije unapred prijavljen online najavio i najveći evropski "low cost" avio-prevoznik – Ryanair. Inače, jeftini avio-prevoznici ionako ne dozvoljavaju veće količine prtljaga, a svojim klijentima savetuju da će poskupljenja najlakše izbeći ako ograniče prtljag na deset kilograma stvari koje mogu poneti sa sobom u kabinu. Pre nekoliko godina velike svetske kompanije počele su da dodatno naplaćuju takozvana ugodnija i šira sedišta, s više prostora za noge, a mesto u omiljenom delu aviona počelo je da se naplaćuje od pet do 30 dolara.
Naplaćivanje naknade od 25 dolara za svaki dodatni kofer uvelo je pet od šest američkih vodećih kompanija. Međutim, prema pisanju američkih medija, to je cena samo za kofer prosečne veličine na letu u jednom pravcu. Iznos se višestruko povećava ako planirate da kupite povratnu kartu i da ponesete tri ili četiri komada prtljaga. Takođe, ne treba zaboraviti ni uobičajenu naknadu za prekoračenje dozvoljene težine, koju svaka kompanija određuje s obzirom na broj putnika i veličinu letelice. Ipak, poskupljenje se ne odnosi na putnike u prvoj ili poslovnoj klasi, dok će svi ostali koji ne žele da im iznos za prtljag premaši cenu same karte morati da dobro razmisle šta će od stvari poneti na put.
Iskusni putnici ionako savetuju da vas previše stvari može samo usporiti i dovesti u situaciju da deo prtljaga izgubite ili da zbog njega postanete žrtva lopova. Dakle, ne pakujte nepotrebnu odeću, obuću, knjige, kozmetiku ili tehničke sprave, kao i stvari koje možete kupiti na putovanju. Ako veliku količinu prtljaga nikako ne možete da izbegnete, razmislite i o nekom od dostavnih servisa. Možda će, s obzirom na nove cene, naizgled skuplja usluga biti jednostavnija i jeftinija. Kada se svemu tome doda i porast cene avio-prevoza zbog skoka cena nafte na svetskom tržištu, dolazimo u situaciju da dobro razmislimo pre nego što počnemo da pakujemo kofere za putovanje ili letovanje.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com