Verujete li da bi se avion zaista srušio kad biste za vreme poletanja razgovarali mobinim telefonom ili da na all inclusive aranžmane možete da odete bez novčanika? To su samo neki od mitova povezanih s putovanjima i odomaćenih u glavama ljudi, iako su u po pravilu pogrešni i/ili nemaju nikakvo razumno opravdanje. U te mitove i legende ubrajaju se i priče da u avionskoj kabini zbog ustajalog vazduha možete udahnuti virus koji nosi vaš suputnik, kao i da je po Evropi jeftinije putovati vozom.
Krenimo od aviona. Mobilni telefoni nikako ne mogu da utiču na siguran let ili navigacione sisteme aviona, jer jednostavno ne rade na istoj frekvenciji kao i ti uređaji. Stara istraživanja američke Savezne uprave za vazduhoplovstvo utvrdila su da čak ni sto puta jača zračenja od onih što ih proizvode takvi uređaji ne bi napravila problem. S time su upoznali i avio-kompanije, pa su svakoj od njih dozvolili da utvrdi svoja pravila i uslove korišćenja mobilnih telefona.
Pogrešna je i teorija da zbog ustajalog vazduha avionskom kabinom kruže virusi i da tako bez problema možete zaraditi virozu od putnika koji je, na primer, smešten tri reda iza vas. Moderne letelice imaju sofisticirane sisteme koji vazduh iz kabine ulače spolja, greju ga na motorima i u idealnoj temperaturi uduvavaju u kabinu. Ipak, ti sistemi troše dosta skupog avionskog goriva, pa posada tek ponekad pusti u kabinu svež vazduh. U tom slučaju od kobne zaraze može vas spasti običan ventilacioni otvor iznad glave. Odvrnite ga da izduvava što snažnije, pijte tečnost, perite ruke, i bićete puno sigurniji. Zaboravite i na priče da rendgeni na aerodromima mogu da unište vaš laptop ili da vam izbrišu podatke. Iks-zraci jesu jedan od oblika elektromagnetne energije, ali nisu magnetski nabijeni. Ipak, posledice na hard disk može ostaviti duži pregled ručnim metalnim detektorom, pa na to treba pripaziti.
Pripazite i na novac kada putujete u aranžmanima u kojima je "sve uračunato" (tzv. all inclusive), posebno ako su u pitanju krstarenja. Vreme kada je all inclusive značilo da je u početnu cenu uključeno baš sve što ćete popiti i pojesti odavno je prošlo, posebno ako volite da se opustite uz čašicu alkohola. Američkim putnicima zato u poslednje vreme savetuju da prilikom planiranja takvih avantura osnovnu cenu uvećaju za čak 75 odsto. Skuplje nego što mislite koštaće vas i putovanje vozovima po Evropi, posebno ako na taj način želite da uštedite, pa izbegavate avione. Romantično vreme karata interrail-a za mnoge je prošlo, a cene evropskih železnica prilično su visoke. Istovremeno mnoge niskobudžetne avio-kompanije lete između evropskih gradova za desetak evra.
Prošlo je i vreme kada su troškove osiguranja od nezgoda rentakar agencije uračunavale u cenu ili je to bilo pokriveno kreditnom karticom kojom plaćate tu uslugu. Ako u slučaju nezgode ne želite da iz vlastitog džepa platite popravku automobila, zatražite dodatno osiguranje, odnosno prihvatite ga, ako vam ga rentakar kompanija ponudi. Bolje je platiti odmah, nego da nakon što udarite u auto ispred sebe gubite živce i novac na limare i mehaničare.
Putničkih mitova i legendi zaista je mnogo, a neki od njih idu čak i do teorija da vam preko magnetnih kartica, koje u većini hotela koristite kao ključeve, mogu upasti na tekući račun ili čak promeniti identitet. Ipak, nije sve tako crno. Opustite se, neke priče smišljene su samo zato da vam pokvare dugo planirani i priželjkivani odmor.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com