Turističke zanimljivosti

Kilimandžaro je najviša snegom prekrivena planina u ekvatorijalnom pojasu. Iako je mnogo puta osvojena i detaljno kartirana, i danas čuva svoju mističnost, koja prkosi svim saznanjima o njoj. Slike vrha prekrivenog snegom veličanstveno izdignutog iznad plodnog zelenog podnožja postale su svetski prepoznatljiv motiv Tanzanije. Malo njih može negirati poseban osećaj strahopoštovanja kada se oblaci raziđu i otkriju vrhove obasjane sjajnom svetlošću ekvatorskog sunca. Planina Kilimandžaro predstavlja snažnu životnu silu za lokalni narod Čaga (Chagga) i sve one kojima je pružila plodno tlo i neiscrpne izvore čiste pitke vode. Jedna od najčudesnijih činjenica u vezi s njom jeste dostupnost njenih vrhova bez upotrebe moderne alpinističke opreme i prethodnog iskustva u savladavanju tolikih visina. Zato je Kilimandžaro najviša planina koju mogu savladati obični turisti.
Smeštena jugozapadno od Tahitija i istočno od Tonge, Kukova ostrva su samostalna država u slobodnoj zajednici s Novim Zelandom. Kukova ostrva sastoje se od ostrva i atola ukupne površine 240 kvadratnih kiolometara, razbacanih na 1,83 miliona kvadratnih kilometara južnog Pacifika. Najveće ostrvo zove se Rarotonga, i u stvari je visoko vulkansko ostrvo. Većina Kukovih ostrva udaljena je od Ekvatora isto kao i Havaji, pa samim tim ima istu prijatnu klimu kao i havajska ostrva. Kišni oblaci zadržavaju se skoro cele godine na unutrašnjosti najvećeg ostrva, Rarotonge, dok je obala većinom sunčana. Flora i fauna su izuzetno bogate na višim ostrvima, dok su papaja i avokado toliko zastupljeni da domaći seljaci njima hrane svinje. Zbog svoje raznolikosti Kukova ostrva predstavljaju raj, kako za turiste tako i za mnoge naučnike.
Svetski poznati trg u Sijeni, Piazza del Campo, još uvek je domaćin trkama konjima, koje su poznatije pod imenom Palio. Trke su jedna od najpopularnijih italijanskih manifestacija. Održavaju se svake godine 2. jula i 16. avgusta. Palio se održava kako bi se proslavilo čudesno pojavljivanje Device Marije blizu starih kuća koje su pripadale porodici Provenzano. Ova sveta pojava kasnije je nazvana "Madonna di Provenzano", u čiju je čast i održan prvi Palio 16. avgusta 1656. Trg je neverovatno pogodan za takvu manifestaciju jer svojim polukružnim oblikom i padom podseća na rimske amfiteatre. Za vreme trke oko staze se nagura i oko 33.000 posetilaca što na tribinama, što na balkonima i prozorima. A u sredini trga ima "mesta" za oko 28.000 ljudi; naravno, onih koji staje. I tako svi oni mogu prisustvovati takmičenju između "Contrada", što je naziv za stanovnike Sijene. Nagrada, pored slave i ponosa, jeste i ručno oslikana zastava (palium).
Argentinska Patagonija nalazi se bukvalno na kraju sveta i obuhvata ogromna područja neverovatne divljine. Proteže se od krajnjih granica argentinskih pampa uz Rio Kolorado na severu do Ognjene zemlje i kanala Bigl blizu Kejp Horna i tako zauzima četvrtinu Argentine. Ovo područje okruženo s jedne strane Andima, a s druge strane južnim Atlantikom krije u sebi neverovatnu raznolikost biljnog i životinjskog sveta. Krajolici Patagonije kreću se u rasponu od snegom prekrivenih vrhova i glečera do pustinja, prašuma i predivnih morskih obala. Mogućnosti za uživanje u prirodi su neverovatne. U svakom slučaju, Patagonija je slikovita kolekcija prirode u svom najboljem izdanju.
Zamislite sledeću situaciju. Provodite jutro uživajući u sangriji s prijateljima, grejete se na toplom španskom suncu. Obukli ste svoje bele pantalone. Probijate se do centralne gradske ulice. Posle nekoliko hrabrih pokušaja neki "veseljak" uspeo je da se popne na glatki drveni jarbol i skinuo je veliku šunku s njegovog vrha. A to znači da je vreme je za akciju. Samo se okreneš i počneš da zasipaš lica svojih prijatelja lagano prezrelim i gnjecavim paradajzom. Da, nalaziš se na najvećoj svetskoj borbi paradajzom i boriš se sam za sebe. To je kraj sezone rasta i berbe paradajza, kada Španci prospu ko zna koliko tona viška paradajza na gradske ulice kako bi njime mogli da se bore međusobno. Naravno da su i stranci dobrodošli. To je još jedna od onih stvari na svetu koje čovek mora videti da bi poverovao u to. Borba paradajzom (La Tomatina) održava se poslednje srede u avgustu u gradu Bunjolu (Bunyol), Valnesija.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com