Ostin: ukus američkog juga

Glavni grad američke savezne države Teksas pruža dobar uvid u tradiciju juga, ali je i mesto značajnih kulturnih događanja. Ostin (Austin) je u tek četvrti grad po veličini u Teksasu, mnogo veći od njega su Dalas i Hjuston. Poznat je kao grad mnogobrojnih kulturnih događanja. Svakog marta u njemu se održava festival muzike, filma i multimedije "South by SouthWest", koji okupi više od 20.000 ljudi iz celog sveta. Uz predivnu klimu s puno sunca i vlage ovaj grad živi 24 časa. Ima mnogo klubova i restorana koji rade celu noć. Posle uragana Katrina, koji je uništio središte zabave – Nju Orleans, sve više turista seli se upravo na jug Teksasa.
Ostin definitivno nije mesto za obilazak starih istorijskih zdanja, katedrala i muzeja, pošto je sam grad star svega nekih 200 godina. Ali, 148 klubova i više od 200 restorana u centru dovoljno govore kojom vrstom turizma ovde nameravaju da se bave. Treba izdvojiti teksaški Kapitol, koji je po veličini odmah iza onog u Vašingtonu. Popularne su sve aktivnosti u prirodi, poput golfa, maratona, fudbala, biciklizma ili jedrenja. Kuriozitet je arapska tržnica, gde se prodaju predivni umetnički predmeti, nakit i ukrasni predmeti iz Sirije, Egipta i Maroka. I u Ostinu je prisutan kubanski uticaj, a u Šestoj ulici možete pogledati kako se motaju originalne kubanske cigare i kakav je ukus kubanske kafe. Nemoguće je nabrojati sva mesta za izlazak, ali svakako posetite restoran Chuy’s (1623 Toomey Road) s odličnom meksičkom hranom. Coyote Ugly Saloon (501 E Sixth Street) postoji u svakom većem gradu. Nekima će sam restoran delovati pomalo nepristojno, jer na šanku samo plešu žene, ali ako ste raspoloženi, i vi se možete popeti na njega i zaraditi pristojnu količinu šuškavih novčanica. U svakom slučaju, ludo i nezaboravno.
Cene hotela su poprilično visoke, a ako želite da uživate nekoliko dana u savršenom luksuzu, odaberite Intercontinental Stephen F Austin (701 Congress Avenue) s cenom od 300 dolara za noćenje. Nešto prihvatljiviji je Austin South hotel (4320 InterState 35 Service S) s cenom od 100 dolara na dan. Novootvoreni centar Domain u sklopu Simon kompanije jedan je od najvećih u zemlji, s više od osam hiljada radnji. Od lokalnih suvenira dobro je poneti neki od kaubojskih simbola, čija je cena vrlo prihvatljiva, zatim domaći čili i teksaški senf, koji se servira uz meso i kobasice. Rodeo je deo američkog folklora. Održavaju se i godišnja takmičenja s prestižnim nagradama od nekoliko stotina hiljada dolara. Cena ulaznice je 50 dolara. Na tim takmičenjima može se naći i odličan izbor kaubojskih čizama i šešira.
Odlična gradska internet stranica ima pregled najnovijih događaja u gradu, a moguće je i on-line nabaviti ulaznice za koncerte (tek da znate, ako se zateknete u blizini). Univerzitet u Ostinu pohađala je i slavna američka pevačica Dženis Džoplin (Janis Lyn Joplin) i, iako ga nikada nije završila, horde turista obilaze studentski grad i njenu kuću na u ulici Nueces 2812. Bilo je to i mesto psihodeličnih žurki, živih svirki, a komšije i danas prepričavaju da su ne jednom morali da zovu policiju zbog narušavanja kućnog reda.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com