Grad na jugu Poljske, u samom centru Evrope, pored toga ลกto je poznat po predivnim dvorcima uz koje se veลพu zanimljive legende, joลก je poznatiji po uลพasima iz Drugog svetskog rata. Krakov je bio jedan od poljskih gradova u kojima se okupator nemilosrdno obraฤunavao s Jevrejima i neistomiลกljenicima. Grad je nastao spajanjem brda Krakus i Vanda, a prvi pisani trag o njemu potiฤe iz 7. veka. Danas se moลพe reฤi da se sastoji od tri celine – Rynek Glowny, glavni trg u Starom gradu, dvorac na brdu Wawel i Kazimjeลพ (Kazimierz), koji su ranije preteลพno nastanjivali Jevreji.
O gradu postoji zanimljiva legenda povezana s brdom Vavel i rekom Vislom, koja teฤe pored njega. Naime, ona kaลพe da je za vreme vladavine kralja Kraka ลพiveo zli zmaj Smok Vavelski, koji je uporno pustoลกio kraljevstvo. Kako bi primirio zmaja, kralj se s njim dogovorio da ฤe mu prinositi na ลพrtvu device iz sela, a ovaj ฤe za uzvrat da poลกtedi selo novih nevolja. Jednog dana je ponestalo devica, pa je na red doลกla kraljeva kฤi. Naravno, kralj to nije mogao dozvoliti, pa je zato smislio plan: ponudiฤe ruku svoje kฤeri onome ko ubije zmaja. Tada se javio siromaลกni mladiฤ. Kralju se nije svidela ideja da se siromaลกni seljak oลพeni njegovom ฤerkom. Dozvolio mu je da se bori sa zmajem misleฤi da ฤe ga zmaj ionako ubiti, kao i sve pre njega. Meฤutim, mladiฤ je imao mudar plan – ostavio je pred zmajevom peฤinom ovcu napunjenu sumporom, pa ju je proลพdrljivi zmaj pojeo. Posle toga je oลพedneo, nagnuo se nad reku Vislu, ali tada je sumpor u reakciji s vodom eksplodirao. Rezultat svega bila je mladiฤeva ลพenidba bogatom kraljevom ฤerkom.
Kazimjeลพ, nekada samostalan grad, osnovan davne 1335. godine od strane kralja Kazimjeลพa Velikog, bio je mesto tolerancije i prosperiteta, a 1971. godine izgubio je status samostalnog grada i postao sastavni deo Krakova. Nacisti su 1939. godine od njega napravili ฤekaonicu smrti za Jevreje. Posle rata je bio dom za siromaลกne i posleratne kriminalce. Sve do 1988. godine Kazimjeลพ je propadao. Tada mu je Jevrejski kulturni festival vratio ลพivot. Stiven Spilberg je takoฤe znatno doprineo ponovnom razvitku Kazimjeลพa, snimivลกi tu film „ล indlerova lista“ 1993. godine. Danas je to je predivan i turistiฤki atraktivan deo Krakova, pun gotskih crkava i sinagoga.
Podaci iz proลกle godine govore da Krakov ima oko 750.000 stanovnika. Tu se nalaze neke od svetski poznatih i uspeลกnih multinacionalnih kompanija, kao ลกto su Google, IBM i Motorola. Ono ลกto je posebno pohvalno za ekonomiju ovog grada jeste niska stopa nezaposlenosti, u 2007. godini iznosila je samo 4,8 odsto, dok je poljski prosek oko 13 odsto. Krakov je i poznat univerzitetski centar. Kazimjeลพ Veliki je 1364. godine osnovao je Jagelonski univerzitet (Uniwersytet Jagiellonski), koji je uz Univerzitet u Pragu tada bio jedini univerzitet u centralnoj Evropi. S radom je poฤeo tri godine posle osnivanja, a u poฤetku su se izuฤavale humanistiฤke nauke, medicina i pravo. Na njemu su studirali mnogi poznati umetnici, matematiฤari, teolozi i lekari, a meฤu njima i Nikola Kopernik.
Ako se zateknete u Krakovu, rudnik soli Wieliczka je mesto koje morate posetiti. Ovaj rudnik neprekidno radi joลก od srednjeg veka, to jest poslednjih 700 godina. Proteลพe se na 300 kilometara, a seลพe u dubinu do 327 metara. Od 1978. godine nalazi se na Uneskovoj listi svetske kulturne baลกtine. U sklopu rudnika postoji ฤak i klinika za leฤenje raznih bolesti, kao ลกto su astma i upale disajnih puteva, baลก pomoฤu soli iz rudnika, za koju je otkriveno da ima i terapeutska svojstva.
Korisni linkovi
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com