Football Manager 2009

Najpopularnija menadžerska igra na kućnim računarima i ove godine je stigla do nas, po običaju bez previše noviteta, ali ipak dovoljno kvalitetna i zarazna da bi je svaki ljubitelj nabavio bez predomišljanja. Football Manager serijal izlazi već nekoliko godina, ima priličnu tradiciju i sinonim je za najdetaljniju i najkompletniju igru u svom žanru, pa je zato suvišno ponavljati priču o njegovoj istoriji. Pomalo je ironično to što smo apsolutno sve novosti mogli videti već u 100 MB teškoj demo verziji koja je izašla nekih nedelju dana dana pre cele igre. Bilo kako bilo, ovde ćemo da vas provedemo kroz nove mogućnosti i dodatke u Football Manager-u za 2009. godinu.
Najveća novost Football Manager-a 2009 sigurno je 3D prikaz utakmice. Najznačajnija promena u stvari i nije inovacija u žanru, jer konkurentski Fifa Manager već nekoliko godina koristi ovu tehnologiju, ali u svakom slučaju zvuči kao unapređenje (dosadašnje igre iz serijala koristile su 2D prikaz). Nažalost, iako zvuči kao unapređenje, 3D utakmica definitivno ne izgleda tako. Prikaz 3D sličan je onome koji bismo prihvatili pre desetak godina. Danas to jednostavno ne može tako, ali ne zato što ga je vreme pregazilo, već upravo obrnuto. Naime, novom Football Manager-u u 3D prikazu nisu dovoljne starije grafičke kartice od 128 MB, a o 64 MB verzijama da i ne pričamo. Da smo dobili nekakvu grafiku još iz 2005. godine, to nam ne bi smetalo, ali ovako se isključivo jedna reč izdvaja iz svega – neoptimizovanost. Srećom, starinski 2D prikaz je još uvek tu pa se možete vratiti na njega ako vas najveća novost razočara.
Promene u gameplay-u nisu toliko brojne kao prošlih godina. Doduše, sve najavljivane nisu ni ostvarene, a one koje i jesu nisu ništa revolucionarno. Ipak, to je Football Manager i ljubitelji serijala naviknuti su na to. Jedna od pozitivnijih novosti je obaveza učestvovanja na pres-konferencijama. Upravo ćete na njima moći da izrazite svoje želje, strahove, sumnje, stavove i namere koje će svakako uticati na vaš tim i vašu poziciju kao menadžera. U prvi mah se pitanja novinara mogu učiniti podređena vašim odgovorima (većina odgovora je ista za svako pitanje i sastavljena po istom principu), ali kako napredujete kroz igru, odnosno sezonu, videćete da je dosta truda uloženo u njih. Događaće se tako da se ponekad nađete u dilemi šta odgovoriti, a ponekad ćete i lagati da biste sačuvali posao ili atmosferu u svlačionici. Iako su konferencije dosta česte, samo je nekoliko njih obavezno, dok na veliku većinu možete poslati svog asistenta. Sve u svemu, konferencije igri daju jednu novu dimenziju realnosti i čine je još zanimljivijom.
Ostala poboljšanja nemaju veliki uticaj na samu igru, ali ih ipak treba pomenuti. Verzija igre za 2009. godinu donosi veću saradnju prvog i rezervnog tima, utoliko što vam omogućuje da igrače koji nisu na popisu prvog tima iskoristite u utakmicama rezervne ekipe kroz jednostavan izbor. Nadalje, tu je i veća kontrola igre pojedinca, jer od sada svakom svom igraču možete detaljno objasniti šta od njega na terenu očekujete i savetovati ga kakve poteze želite da vidite (lob u situacijama 1 na 1, udarci iz daljine, agresivniji pristup u odbrani i sl.). Tome dodajte još i centar za medijska nagađanja o transferima, kao i opis istorije klubova, i dobićete skoro sve važnije novitete novog Football Manager-a.
Što se tiče same težine igre, teško je reći da li je i šta promenjeno. Značajniji bagovi i propusti koje ste verovatno iskusili u pređašnjim verzijama (poništavanje pogodaka, nezaustavljivi golovi iz kornera) sada nisu tu, ali na težinu igre čini se prečesto utiče faktor sreće. Pogotke ćete tako redovno primati po nekom pomalo čudnom rasporedu (prvi i poslednji minuti utakmice, kraj prvog i početak drugog poluvremena), ali opet i stvarni fudbal je isto toliko nepredvidiv, pa je teško reći je li reč o propustu ili subjektivnom spletu okolnosti. Ono što definitivno nije splet okolnosti jeste tendencija igrača da se u težim situacijama ne odlučuju na dribling, već na bezglave udarce iz daljine, čak i ako im vi to niste naredili. Ovo dolazi do izražaja kada utakmicu gledate u pomenutom 3D prikazu, gde ćete tačno videti kako se u velikom broju situacija upućuju udarci izvan šesnaesterca, a ponekad i s nelogičnih udaljenosti. Dalje, u istom 3D prikazu primetićete da se fudbal u Football Manager-u igra tačno od noge do noge, svaka lopta je savršeno upućena drugom igraču i propraćena je besprekornim primanjem i kontrolom. Sve to deluje pomalo previše savršeno.
Manje boljke prethodnika provukle su se i u verziji za 2009. godinu. Izgled ekana i komande, uopšteno, nešto su i promenjeni, ali su još uvek nepotrebno bleštavobeli. Srećom, napokon je uvedena opcija za izbor rezolucije, što će svakako pozdraviti korisnici widescreen monitora. Kad na kraju sve pogledamo s objektivne strane, ovogodišnji Football Manager nije ni očarao, ali ni razočarao. Ponovo je to još jedan nastavak s nekoliko propusta, ali i s velikom detaljnošću i veoma zarazan, što se kod nekih igrača graniči sa zavisnošću. Koliko je Football Manager ozbiljna igra, ali i alat, govori i činjenica da se njime koriste i poznati klubovi engleskog Premiership-a ("Everton" je nedavno službeno sklopio dogovor s izdavačima igre o njenom korišćenju u svrhu skautinga igrača). Zato, ako ste ljubitelj najvažnije sporedne stvari na svetu, sa Football Manager-om ne možete pogrešiti. Igra uvek nudi izazov i želju za napredovanjem, bilo da igrate sa slabijim klubom i nadate se promociji u višu ligu ili igrate s jednim od fudbalskih velikana i nameravate da postignte rezultate za pamćenje, od prvog do poslednjeg minuta uživaćete u poslu fudbalskog menadžera.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com