Da li je „Fejsbuk” dobar ili loš po zdravlje korisnika? Kako najpopularnija društvena mreža utiče na raspoloženje, pokušavaju da ustanove brojne studije poslednjih godina, od kada je broj naloga premašio milijardu. Istraživanje Univerziteta u Kopenhagenu utvrdilo je da jednonedeljno uzdržavanje od „Fejsbuka” doprinosi emocionalnom blagostanju i zadovoljstvu životom. To naročito važi za „teške” korisnike, ali i za one koji nemaju nikakve aktivnosti na toj društvenoj mreži, već svoj tajni nalog koriste samo da bi gledali šta drugi rade.
Nalazi ovog rada ukazuju na to da promena u ponašanju korisnika (skraćenje vremena provedenog na mreži ili aktivno učešće umesto tajnog praćenja drugih) ima pozitivne efekte na njegovo opšte stanje. Međutim, mali broj ljudi je spreman da sprovede u delo takav „post”.
Ispitanici su u proseku imali po 34 godine i oko 350 prijatelja na „Fejsbuku”, na kojem su provodili nešto više od jednog sata dnevno. Bili su podeljeni u dve grupe – jedna je nastavila da koristi mrežu osnivača Marka Zakerberga kao i dotad, dok je drugoj pristup bio uskraćen na sedam dana. Na početku i na kraju te sedmice svi su odgovarali na isti set pitanja, a iz njihovih odgovora moglo se zaključiti da je uzdržavanje od „Fejsbuka” doprinelo podizanju nivoa zadovoljstva životom i pozitivnim emocijama. Taj efekat izostao je jedino kod onih koji umereno koriste ovu društvenu mrežu. Autori ističu da bi u budućnosti trebalo istražiti efekte dužeg perioda odsustva sa „Fejsbuka”, ali i proučiti posledice korišćenja drugih mreža poput „Instagrama” ili „Tvitera”.
Rezultati prethodnih studija o vezi „Fejsbuka” i raspoloženja korisnika bili su oprečni. Pojedine su, suprotno stavu naučnika iz Kopenhagena, tvrdile da vreme provedeno na najpopularnijoj društvenoj mreži povoljno utiče na korisnika, dok je bilo i onih koje nisu uočile bilo kakvu povezanost.
(Ankica Marinković, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com