Kad deca zabrljaju, roditelji plaćaju. Ali da i od tog pravila postoji izuzetak, pokazuje presuda kojom se od kompanije „Amazon”, jednog od najvećih internet prodavaca, traži da vrati novac roditeljima čija su deca od 2011. do 2014. godine greškom, bez znanja starijih, kupovala mobilne aplikacije na „kindlu” („Amazonovom” tabletu za čitanje elektronskih knjiga) i na android uređajima.
Sudija iz Sijetla takvu odluku doneo je pre šest meseci, a sada je firmi naredio da sa naknadom troškova počne u januaru sledeće godine. Proces je pre dve godine pokrenula američka Federalna komisija za trgovinu, koja je tražila povraćaj 25,6 miliona dolara. Sud je procenio da je ta suma previsoka, a odbijen je i predlog „Amazona” da naknada bude u formi poklon čekova, jer bi se novac u tom slučaju opet vratio ovoj kompaniji.
Mogućnost kupovine dodatnog sadržaja u okviru pojedinih (najčešće besplatnih) aplikacija, uglavnom muzičkih ili raznih igara, pokrenuta je na „Amazonovoj” prodavnici aplikacija i na drugim platformama 2011. godine. Roditelji su se posle toga žalili da je deci suviše lako da dok igraju igricu kupe te dodatke, čak nenamerno, bez bilo kakve autorizacije plaćanja. Na primer, u igri „Ice Age Village” gotovo da nema vidljive razlike između postupka u kojem igrači kupuju virtuelni novac i onog u kojem pravim novcem plaćaju tu virtuelnu valutu. Tužba tvrdi da je „Amazon” na ovaj način zaradio 86 miliona dolara. Kompanija je pre dve godine promenila način na koji se kupuju dodaci u aplikacijama, omogućivši roditeljima da isključe opciju kupovine dodatnog sadržaja.
Trgovinska komisija je iz istog razloga tužila i „Gugl” i „Epl”, ali su ta dva tehnološka giganta pristala na nagodbu kojom je najveći svetski internet pretraživač platio 19 miliona, a proizvođač „ajfona” 30 miliona dolara.
(A.M., Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com