Osnovu CeBIT-a čine izlagači hardvera. Pored osnovnih hardverskih komponenti, kojih je bilo u ogromnom broju varijacija, sajam je bio preplavljen najrazličitijim računarskim i telekomunikacionim periferijama i samostalnim uređajima. Detaljima se nećemo baviti u ovom izveštaju, jer ako vas tako nešto interesuje, sigurno ćete dovoljno informacija pronaći u specijalizovanim časopisima, već ćemo pokušati da ukratko sumiramo naše utiske, koji se, nekoliko dana po završetku sajma, polako kristališu u jasnu viziju onoga što smo videli.
Svake godine se na sajmu pojave dva „ljuta“ rivala, čije nadmetanje postaje interesantno za gledanje sa strane. Prethodnih godina to su bili AMD i Intel (sada već bivši), ATI i nVidia, a ove godine najveće rivalstvo je preneto na polje optičkih medija nove generacije – HD-DVD i Blu-ray asocijacije. I jedna i druga asocijacija ubeđene su u svoju pobedu nad protivnikom i već su polako počele da slave. Nama koji smo to gledali sa strane delovalo je malo drugačije. Više liči da se radi o prilično izjednačenoj trci, mada, ako bi se moglo suditi po onome što smo videli na sajmu, HD-DVD asocijacija je u maloj prednosti. Ovo kažemo zato što smo na više mesta videli HD-DVD plejere u akciji, držali smo u rukama bar desetak filmova u HD-DVD formatu, razgovarali s predstavnicima kompanija koje pripremaju proizvodne linije za štancovanje HD-DVD filmova, dok smo kod Blu-ray asocijacije čuli samo priču o tome kako će Playstation 3, kada se pojavi u Evropi (u trenutku kada čitate ovaj izveštaj, to se već dogodilo), počistiti konkurenciju i suvereno zavladati DVD tržištem nove generacije. Živi bili pa videli.
Neraskidivo povezani s novim formatima video zapisa su i televizori visoke definicije. TV prijemnici ili monitori s katodnim cevima više se gotovo ne mogu kupiti ni u prodavnicama, a na sajmu su predstavljani isključivo kao antikviteti (uz odgovarajuće računare, kao što je Commodore 64, na primer). I ove godine stoji ista priča i u plazma i u LCD svetu. Teži se sve većim dijagonalama, pri čemu svi televizori imaju full HD rezoluciju i bolji kontrast i osvetljenje od prošlogodišnjih modela. Najveći LCD TV koji smo pronašli na sajmu napravila je nama nepoznata firma Aquos – s dijagonalom od 108 inča, dok je najveću plazmu napravio Panasonic (103 inča). Ipak, titulu najvećeg TV-a ponela je firma Technovision sa svojim TV-om dijagonale 205 inča, ali njega nismo uzeli u obzir, jer je napravljen na potpuno drugačijim osnovama i nije namenjen za kućnu upotrebu već za postavljanje na javne objekte. Ima malu rezoluciju (piksel mu je veličine oko 5 mm), tako da ga nema smisla gledati s razdaljine manje od dvadesetak metara.
(B. B.)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com