Najstarija društvena medijska mreža u Iranu, Klob (Cloob.com), saopštila je danas da prestaje sa radom nakon višegodišnje borbe protiv cenzora, koji su, kako navodi, dozvolili stranim sajtovima poput Instagrama da preovladaju.
Veb sajt Klob je osnovan pre 12 godina kao iranski odgovor na Fejsbuk i Guglovu sada ugašenu društvenu mrežu Orkut, a na vrhuncu je imao oko dva miliona korisnika u toj zemlji, prenosi agencija Frans pres.
Problemi sa nadzorom nad poplavom fotografija žena koje ne smeju da pokažu kosu, i uklanjanje politički osetljivih komentara, često su dovodili Klob u sukobe sa vlastima.
„Klob je kompletno bio blokiran tri puta, a poslednji put je za njegovo deblokiranje bilo potrebno 28 dana“, napisao je direktor kompanije Mohamed Džavad Šakuri Mogadam na blogu.
„Kao i svaki farmer, tako i vebmaster zna koliko je teško revitalizovati zemlju posle 28- dnevne suše. Klob je bio jedan od tri vodeća servisa u Iranu, ali je njegovo rascvetalo drvo uvenulo“, napisao je on, dodajući da njegov tim više nema „energiju i entuzijazam“ da nastavi da se bori.
Iran je zabranio Fejsbuk prvenstveno zbog nedostatka nadzora, pre svega zbog žena koje razmenjuju fotografije na kojima nemaju marame, što je nezakonito prema islamskim propisima koji važe u toj zemlji.
Međutim, sajtovi poput Instagrama nisu zabranjeni i doživljavaju pravi bum u Iranu, a servis za razmenu poruka Telegram ima oko 25 miliona korisnika u zemlji.
Zvaničnici kažu da ne mogu da zabrane popularne onlajn servise dok god ne postoji domaća alternativa.
Predsednik Hasan Ruhani je u maju reizabran na tu funkciju obećavajući da će ublažiti socijalne restrikcije.
On je imenovao najmladeg ministra Islamske republike, 36-godišnjeg Muhameda-Džavada Azari Džahromija, da vodi portolio komunikacija.
Džahromi je u avgustu rekao da su u toku pregovori za ukidanje zabrane Tvitera, ali do sada još nije objavljen napredak u tom pogledu, navodi francuska agencija.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com