Čini se da su naučnici konačno rešili kosmičku verziju pitanja "šta je nastalo pre, jaje ili kokoška". Naime, nova istraživanja astronoma, predstavljena na konferenciji Američkog astronomskog društva u Kaliforniji, pokazuju da su crne rupe nastale pre galaksija, i da su one pokrenule njihovo nastajanje.
Skoro sve galaksije u svemiru, ako ne i sve, uključujući i naš Mlečni put, u svom središtu imaju crnu rupu. Međutim, naučnici do danas nisu znali jesu li crne rupe nastale prve i jesu li svojom gravitacijom, privlačenjem okolne materije, pomogle u stvaranju galaksija ili su ta misteriozna tela nastala u već formiranim galaksijama. "Čini se da su crne rupe nastale prve", rekao je član istraživačkog tima, dr Kris Karili (Chris Carilli) iz radio astronomske opservatorije u Sokorou (Socorro) u Novom Meksiku. "Dokazi se skupljaju i sve je više onih koji potvrđuju da su crne rupe nastale prve", dodao je još dr Karili.
Ranija istraživanja otkrila su zanimljivu povezanost između masa crnih rupa i središnjih grupa zvezda i gasova u galaksijama. Mase crnih rupa uglavnom su oko 1.000 puta manje od središnjih grupa zvezda koje ih okružuju. Ova konstantna razmera ukazuje na interaktivni odnos crnih rupa i grupa zvezda. Međutim, ni on nije odgovorio na pitanje šta je bilo pre. Naučnici su sada uz pomoć radio teleskopa uspeli da provire u stanje koje je vladalo u ranoj fazi razvoja svemira pre oko 13,7 milijardi godina, kada su nastajale prve galaksije.
"Konačno smo uspeli da izmerimo mase crnih rupa i središnjih grupa zvezda u nekoliko galaksija nastalih u prvih milijardu godina posle Velikog praska", rekao je koautor ove studije, Fabijan Valter (Fabian Walter) iz Instituta za astronomiju "Maks Plank" u Bonu. "Merenja pokazuju da današnji odnos nije važio u galaksijama ranog svemira. Iz rezultata proizlazi da su crne rupe nastale prve", objasnio je on. Sledeći korak će biti otkrivanje uzajamnog odnosa crnih rupa i galaksija u njihovom razvoju. U rasvetljavanju te misterije trebalo bi da pomognu i novi moćni radio teleskopi, koji se grade u Novom Meksiku i Čileu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com