Ne, RSI ne predstavlja novi „strašni“ kompjuterski virus, ali iza ove skraćenice krije se možda i mnogo malignija stvar od kompjuterskih virusa. RSI je skraćenica od Repetitive Strain Injury tj. povreda izazvanih repetitivnim (ponavljajućim) pokretima. Kao i veliki broj drugih poslova i zanimanja, od mesara do muzičara, i oni koji rade sa kompjuterima se nalaze u vrlo rizičnoj grupi. Povrede uzrokovane repetitivnim pokretima, kod osoba koje rade za kompjuterom, nastaju mnogobrojnim ponavljanjem istih fizičkih pokreta (korišćenjem miša i tastature), koji vremenom oštećuju tetive, nerve, mišiće i meka tkiva, šaka i ruku uopšte.
Kao što smo rekli, zanimanja od pekara do muzičara, podložna su nastajanju karakterističnih RSI (povreda), koje su rezultat tipičnih zadataka koje obavljaju u svom svakodnevnom radu. Napredak u svetu kompjutera i korišćenje ravne tastature sa lakim-pritiskom, uzrokovao je velike brzine kucanja, koje su kao rezultat izazvale „epidemiju“ povreda prstiju, šaka, ruku i ramena. Korišćenje pokazivačkih uređaja kao što su miševi i trackball-i, je takođe veliki uzročnik povreda, ako ne i veći. Hiljade i hiljade pritisaka na tastere i dugački periodi držanja miša u šaci, te kratki pomeraji, vremenom dovode do akumuliranih oštećenja organizma. Drugo ime za ove povrede je i Cumulative Trauma Disorder (kumulativne traumatske povrede). Ove povrede mogu nastati i mnogo brže ukoliko nemate odgovarajuću tehniku kucanja ili dok kucate sedite u nepravilnom položaju. Pomanjkanje odgovarajućeg odmora i relaksacije, te preteran rad garantuju nevolje.
Američki biro za statistiku je upozorio da povrede izazvane repetitivnim pokretima čine 62% (308.000 slučajeva) svih zabeleženih povreda na radu (podataka za 1995). Uprkos ovom podatku, većina zaposlednih, radnika i službenika, ne mari za ove povrede (dok im se ne dese). Veliki problem predstavlja i određivanje odgovarajuće dijagnoze zbog slabije obaveštenosti medicinskih radnika, pa se samim tim umnogome otežava položaj povređenih radnika. RSI je postao globalan problem, tako da su se ovim problemom počele baviti mnoge međunarodne medicinske asocijacije, pa je čak proglašen i međunardoni dan RSI upozorenja (International RSI Awareness Day) – 28. februar. U stvari dan upozorenja je poslednji dan meseca februara koji može biti 28. ili 29, pa ovaj datum ima dodatni simboliku kao jedini „ne-repetativni“ dan u godini. I sam ovaj tekst ide u prilog kampanje „osvešćavanja“ svih nas koji provodimo puno vremena ispred kompjutera. Zbog svih navedenih razloga posvetićemo više priloga tome, kako delovati preventivno i izbeći moguće komplikacije.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com