Najmanje 50 zaposlenih u firmi Three Square Market u američkoj državi Viskonsin je pristalo da im se ugradi čip koji je sličan onome u beskontaktnoj kreditnoj kartici, navodi se u izveštaju iz firme.
Firma navodi da će zaposleni tako moći da, koristeći tanke elektromagnetne uređaje, zaobiđu procedure logovanja i tako kupe hranu na pauzi za ručak. Implantiran između palca i kažiprsta, mikro-čip koristi identifikaciju putem radio-frekvencije (RFID) i tehnologije za komunikaciju preko bliskih polja [NFC] kako bi pročitao informacije koje se nalaze na spoljnim objektima ili proizvodima.
Tedi Vestbi, direktor kompanije, opisao je mikro-čipovanje kao „evoluciju“ u sistemu plaćanja i naveo da bi ova tehnologija mogla da zameni i pasoš. Sa ovakvim mikrokompjuterom u telu, ljudi bi mogli da budu povezani na takozvanu Internet of us mrežu.
S druge strane, postoji veliki otpor čipovanju, ne samo iz religijskih krugova, već i ostalih, koji smatraju da bi na ovaj način svaka čipovana osoba bila obesmišljena kao čovek.
– Predviđamo da bi korišćenje RFID tehnologije moglo da se koristi za celokupnu kupovinu u našoj firmi, za otvaranje vrata, korištenje aparata za kopiranje, logovanje na kompjutere u kancelarijama, otključavanje telefona, delenje vizitkartica i snimanje informacija o zdravstvenom stanju – rekao je Vestbi.
Ova tehnologija bi mogla da bude i tako standardizovana da se koristi i umesto pasoša, dodao je direktor. Inače, ovakav šifrovani čip košta 300 dolara, ali će onima iz firme koji su se prijavili za ugradnju biti ugrađen besplatno. Vlasnik ove kompanije Danijel Kurger pozvao je i zemlje Balkana, a naročitno Srbiju da investiraju u ovakav sistem čipovanja kako bi na taj način poslali jasnu poruku svijetu da je srbijanska privreda korak dalje budućnosti i inovacijama, prenose mediji u regionu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com