Pametni telefoni koriste baterije koje imaju ograničen vek trajanja, ali nepravilne navike punjenja mogu da dovedu do još bržeg kvarenja baterije. Mnogi korisnici nisu ni obavešteni da česte greške pri punjenju mogu značajno da skrate vek njihovog uređaja.
Najveća greška pri punjenju
Veliki broj korisnika puni telefone noću kada spavaju, jer im tada uređaj nije potreban. Iako je ovo zgodno, zapravo je veoma loše za bateriju.
Ostavljanje telefona na punjaču čak i nakon dostizanja 100% napunjenosti dodatno opterećuje bateriju, ubrzavajući njeno propadanje. Svaka baterija vremenom gubi kapacitet, a nepravilno punjenje može značajno ubrzati ovaj proces.
Da li su savremeni telefoni zaštićeni?
Neki proizvođači, kao što je Google, tvrde da su ove brige nepotrebne. Prema njihovim rečima, savremeni pametni telefoni automatski prestaju da se pune kada dostignu 100%. Ipak, stručnjaci savetuju da ne ostavljate uređaj na punjaču duže nego što je potrebno, jer to dugoročno oštećuje bateriju,
Pravilno punjenje za duži vek trajanja baterije
Litijum-jonske baterije koje se nalaze u većini pametnih telefona najbolje rade kada su napunjene između 30 i 50%. I Samsung i Apple preporučuju držanje baterije u ovom opsegu jer to pomaže da se produži vek baterije.
Međutim, istina je da se većina korisnika suočava sa potrebom da koriste svoj telefon u dužem vremenskom periodu, posebno kada nemaju pristup utičnici. Zbog toga je često potrebno potpuno punjenje baterije, ali je ipak važno da ne ostavljate uređaj priključen na punjač predugo, posebno ne noću ili kada ste zauzeti drugim poslovima.
Praktični saveti za svakodnevnu upotrebu
Da biste održali bateriju telefona u dobrom stanju, izbegavajte da je punite do 100% dugo vremena. Najbolja praksa je da bateriju držite između 30% i 50% kad god je to moguće. Takođe, pokušajte da izbegnete da ostavite telefon uključen u punjač preko noći.
Prateći ove jednostavne savete, produžićete vek svog uređaja i vremenom poboljšati njegove performanse.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com