Delphi – Funkcija Trim

Jedan od velikih problema za programere je „čišćenje“ (trimovanje) ulaznih stringova od strane korisnika programa. Ono što se često dešava je da korisnici nepažnjom unesu manji ili viši broj praznih mesta (white space). A recimo, vaš program treba da operiše sa takvim stringovima, npr. da ih upoređuje. Ako pokušate da uporedite stringove „Pretraživač Krstarica“ i string “ Pretraživač Krstarica „, nećete dobiti potvrdu da su identični, jer drugi string ima nekoliko praznih polja više. Da bi popravili unos korisnika, Delphi obezbeđuje tri funkcije:

  • Trim
  • TrimLeft
  • TrimRight
Zbog postojanja tri trim funkcije, ne morate povećavati kod da bi trimovali određeni string sa obe strane. Evo i primera primene ove funkcije, na praznu formu postavite jedno dugme (Button) i jedan Listbox. I u proceduru događaja OnClick dugmeta dodajte sledeće redove:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
S, Temp: string;
begin
S := ‘ Tekst ‘;
Temp := S;
S := Trim(S);
ListBox1.Items.Add(Temp);
ListBox1.Items.Add(S);
end;

Pokrenite program i pritisnite dugme Button1, string konstanta sadrži prazna mesta i dodeljena je varijabli S. Potom je vrednost varijable S dodeljena drugoj string varijabli – Temp. Sledeći red uklanja prazna mesta sa početka i kraja stringa uz pomoć funkcije „Trim“. U ovom trenutku, varijabla S više nema praznih mesta, a varijabla Temp ima. I u poslednja dva koraka dati stringovi se dodaju u Listbox, jedan ispod drugog, da bi videli razliku.

***Tekst***
Tekst

Pokazaćemo i primer za funkciju „TrimRight“:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
S, Temp: string;
begin
S := ‘ Tekst ‘;
Temp := S;
S := TrimRight(S);
ListBox1.Items.Add(Temp);
ListBox1.Items.Add(S);
end;

Kao izlaz dobićemo string sa čije desne strane su uklonjena tri prazna mesta:

***Tekst***
***Tekst

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com