U kojoj meri je moguće izbeći ovako moćnu mrežu, ostati anoniman, sakriti sadržaj poruka? Mark Ward, novinar BBC-ja, specijalizovan za oblast Interneta i savremenih tehnologija, upućuje na neka od mogućih rešenja.
Kada je u pitanju telefonija, treba koristiti govornice ili Internet telefoniju, a u slučaju mobilnih telefona, poželjno je kupovati pre-paid aparate, za koje nije potrebno dati svoju adresu i lične podatke.
Korisnicima Interneta savetuje otvaranje naloga kod provajdera koji dozvoljava anonimni pristup Mreži, tj. ne dodeljuje korisniku nepromenjivu IP-adresu. Poruke elektronske pošte su Echelon-u veoma interesantne, s obzirom na raširenost ovog vida komunikacije. Korišćenje dostupnih programa za šifrovanje poruka nije garancija zaštite – smatra se da stručnjaci Echelon-a mogu da razbiju šifre većine ovakvih aplikacija. Ipak, korišćenje programa kao što je PGP, smanjuje verovatnoću „njuškanja“ po porukama.
Telefonska komunikacija je naročito laka za prisluškivanje, s obzirom na činjenicu da direktno povezuje dve osobe na vezi. Nove tehnologije i telefoniranje Internetom znatno otežavaju praćenje, jer prenos govora nema strogo određenu putanju kao kod zemaljske telefonije koja trenutno preovlađuje. Najjednostavnije rečeno, nema žice na koju može da se prikači uređaj za presretanje razgovora.
Korisni linkovi:
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com