Duplo duži životni vek? Kako? Malim „zahvatom“ na genu koji je odgovoran za starenje. Ovakva ideja potiče od istraživačkog tima sa University of Connecticut Health Center i doktora Stephen-a Helfand-a koji se nalazio na čelu ovog tima. Kao i u slučaju mnogih drugih važnih otkrića, i ovde se do senzacionalnih saznanja došlo sasvim slučajno. Pomenuti tim je vršio ispitivanja španske mušice i, potpuno neplanirano, otkrio gen koji je odgovoran za procese starenja kod ovog insekta. Namerna mutacija na jednom od hromozoma je dovela do toga da se životni vek ovog španske mušice, sa normalnih 37, produži na 70, a u par slučajeva i na čitavih 110 dana.
Otkriveni gen utiče na proces u kome ćelije apsorbuju energiju (kalorije) i kada se gen „oslabi“ mutacijom, i apsorpcija biva manja. Ćelije se tada nalaze na nekoj vrsti dijete, što za posledicu ima produženje životnog veka. Veza između dijete i procesa starenja je i ranije uočena, u eksperimetima u kojima su miševi podvrgavani različitim dijetalnim režimima ishrane, ali je ovo prvi primer postizanja sličnog efekta pomoću direktno izazvanih mutacija na genetskom nivou. Ono što je interesatno je činjenica da su ovako „modifikovane“ mušice bile vrlo aktivne, vitalne i „u snazi“ i u produženom periodu života, a da su ženke bile i dalje plodne i, umesto nekadašnjih oko 1.300, tokom svog trajanja mogle da izlegu i čitavih 2.000 jaja.
Da li je isti proces moguće sprovesti i kod ljudi? Doktor Stephen Helfand veruje upravo u takvu mogućnost, oslanjajući se na činjenicu da u ljudskom organizmu takođe postoji gen koji ima istu funkciju kao i onaj koji je uočen i modifikovan kod španske mušice. „Moguće je proizvesti preparat koji će na isti način inhibirati metabolizam kao što je to postignuto i putem mutacije na genu španske mušice. Naravno, pre nego što bi ljudi počeli da ga upotrebljavaju, trebalo bi sprovesti obimna istraživanja na životinjama. Kada bi isti efekat postigli i kod ljudi, prosečan životni vek bi bio produžen na 150 godina“, zaključuje on.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com