Excel – Planiranje i izrada makroa (II deo)

U prethodnom prilogu upoznali smo vas sa procesom planiranja izrade makroa. Između ostalog, napomenuli smo da je pre samog snimanja (kodiranja) makroa potrebno izraditi (nacrtati) dijagram toka (algoritam) izvršenja makroa. Za crtanje dijagrama toka izvršenja makroa možete iskoristiti alatku kakav je program MS Visio, ili ga možete jednostavno nacrtati na papiru. Za predstavljanje toga kako radi makro, možete koristiti pet strandardnih simbola (vidi sliku):

  1. Prvi simbol predstavlja početak, odnosno kraj izvršenja makroa tj. celokupnog procesa.
  2. Drugi sumbol predstavlja proces, akciju ili neku obradu. Na primer, otvaranje nekog fajla ili sabiranje brojki.
  3. Trećim simbolom predstavljaju se drugi makroi, odnosno oni sa kojima je povezan trenutni makro. Obično se spoljni makroi kao potprogrami koriste za neke dodatne obrade.
  4. Četvrti simbol predstavlja ulaze i izlaze makroa. Ovo recimo mogu da budu neke promenljive pri sabiranju i sl.
  5. I peti simbol, on predstavlja grananje u makrou tj. proces odlučivanja. Ko se do sada susretao sa programiranjem ovaj simbol predstavlja IF…THEN instrukciju.
Kada crtate dijagram preporučljivo je da se držite određenih pravila. Za svaki korak u makrou odvojite jedan simbol. Sukcesivne korake – simbole, povežite orijentisanim pravama (prostije rečeno, strelicama). Potrudite se da vam se orijentisane linije ne ukrštaju, radi bolje čitljivosti rada makroa. Neka vam veličine nacrtanih simbola i njihov raspored budu konzistentni. Svaki korak mora da ima ulaz i izlaz (naravno, osim prvog i poslednjeg). I još jedna preporuka, jedan korak ne bi trebao da se ponovi (pojavi) više od jednog puta.

Da bi vam olakšali proces „projektovanja“ makroa, prikazaćemo vam jednostavan primer crtanja dijagrama toka. Recimo da naš makro treba da izračuna površinu nekog pravougaonika (veličine stranica će se iščitavati iz ćelija radnog lista), tada bi imali sledeće korake:

  • Iščitavanje veličina stranica pravougaonika.
  • Proračun površine na osnovu formule.
  • Ispisivanje rezultata u neku ćeliju.
Ovaj mali proces može da se dekomponuje na više koraka, pa ćemo tada dobiti dijagram kao na slici (pod b). Pri crtanju dijagrama razmišljajte logički, i ne zaboravite da ubacite sve potrebne korake. Neka vam makro strukture budu što manje, jer se bolje kontrolišu, modifikuju i debaguju, od onih većih.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com