Sledeći korak u napretku Facebook-a, jedinstvene online zajednice sa 200 miliona korisnika koja živi i razvija se, mogao bi biti osnivanje sopstvene vlade. Facebook je od samog početka svojom popularnošću zaprepastio sve i niko se nije usuđivao da proceni koliko će velik u stvari da postane. Ali, pošto je broj korisnika koji redovno posećuju taj globalno popularani društveni servis dostigao 200 miliona, direktori i čelnici Facebook-a imaju razloga za slavlje.
Od predsednika država preko studenata do čistačica, Facebook je promenio način na koji komuniciramo s prijateljima, poslovnim partnerima, rodbinom, porodicom i kolegama s posla. Samo kao kuriozitet navodimo i sledeću činjenicu: da je kojim slučajem Facebook država, bio bi peta država na svetu po broju stanovnika. U cilju proslave jubilarnog broja korisnika, Facebook je okupio desetak humanitarnih organizacija i udruženja kako bi delovanjem svojih korisnika prikupio finansijska sredstva za njihove akcije.
"Glavno pitanje sada jeste šta je sledeći korak Facebook-a. Šta bi Facebook mogao uraditi da još više utiče na naše živote?", pita se Zak Vitaker (Zack Whittaker), bloger na stranici ZDNet-a, i ističe da je Facebook-ov pristup korisnicima omogućio običnim ljudima da aktivno učestvuju u promenama dizajna stranice, ali i brojnih drugih stvari. Vitaker u svom blogu postavlja ključno pitanje vezano za dalji razvoj ovog servisa – može li Facebook i posle nedavno proslavljenih pet godina da i dalje ostane zabavan i popularan, i jesu li direktori ovog društvenog servisa otkrili baš sve "adute iz rukava".
Facebook će nastaviti rast sve dok kompanija više ne bude mogla da kontroliše broj korisnika ili dok neka treća strana ne preuzme primat. "Kao student, ja ne vidim dodatni potencijal u Facebook-u od onog koji smo do sada iskusili", objašnjava ovaj bloger. Takođe, Vitaker smatra da bi sledeći korak u razvoju Facebook-a, jedinstvenoj online zajednici sa 200 miliona korisnika koja živi i razvija se, mogao biti osnivanje sopstvene vlade.
"Može li se tim od 300 zaposlenih u privatnoj kompaniji zaista uhvatiti u koštac s ovim brojem korisnika koji sada već veliki deo svog života temelje na Facebook-u?", pita se Vitaker i dodaje da će sledeći stepen razvoja ovog društvenog servisa biti zaista zanimljiv.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com