Fast TCP

Kalifornijski institut za tehnologiju (California Institute of Technology) predstavio je javnosti novi Internet protokol, koji će omogućiti mnogo brži prenos podataka. Ime protokola je Fast TCP, a već prvo testiranje pokazalo je da je brži prenos moguć preko iste infrastrukture koju koristi i standardni TCP protokol. Fast TCP radi na isti način kao i stari protokol – deleći podatke u „pakete“ od 1.500 bajtova. Za razliku od standardnog TCP protokola, koji posle slanja svakog paketa čeka potvrdu da je on stigao na odredište kako bi poslao sledeći paket, Fast TCP neprekidno meri vreme prenosa paketa, otkriva probleme u prenosu i nalazi najkraći put.

Institut za tehnologiju izveo je prvo testiranje u saradnji sa laboratorijom CERN u Švajcarskoj, razmenjujući podatke koji su putovali prosečnom brzinom od 925 megabita u sekundi, što je deset puta više od brzine koja se postiže u lokalnim računarskim mrežama i približno tri i po puta brže od maksimalne brzine koja se postiže upotrebom protokola TCP (266 megabita u sekundi). Sa takvom brzinom prenosa moguće je skinuti sa Interneta čitav film za samo pet sekundi. Zbog toga su i kompanije Microsoft i Disney zainteresovane za novi protokol, jer imaju potrebu za bržim prenosom multimedijalnih datoteka.

Fast TCP dobiće svoje mesto i u projektu „Internet 2“, započetom 1996. godine, u vreme kada su postojeća mreža i protokoli počeli da pokazuju znake nedovoljnog kapaciteta. Mogućnosti prenosa videa, aplikacije za telekonferencije ili ideje o zajedničkom radu udaljenih laboratorija na obimnim istraživačkim projektima nisu mogle da budu (u potpunosti) podržane protokolima kakve danas koristimo. Ideja o stvaranju novih protokola i bržem prenosu podataka okupila je 34 istraživačka centra koji su formirali neprofitni konzorcijum. Danas na projektu „Internet 2“ radi oko 200 univerziteta i laboratorija iz čitavog sveta, a njima su se priključili i industrijski giganti poput kompanija Microsoft i Cisco.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com