Problem iscrpljivanja rezervi fosilnih goriva je davno uočen, ali, čini se, nije i tako ozbiljno shvaćen. Naučnici koji se bave rešavanjem ovog problema i pronalaženjem alternativnih načina proizvodnje energije itekako ulažu napore u taj zadatak, ali je pitanje koliko ih njihove vlade podržavaju i finansijski pomažu.
U ovoj oblasti su skandinavske zemlje otišle najdalje. Jedan od primera dobre politike države u ovoj oblasti je i Danska, gde je u sektoru proizvodnje električne energije pomoću snage vetra zaposleno čak 15.000 ljudi. U ovom trenutku se i u Škotskoj vodi bitka za finansiranje od strane države projekata za dobijanje energije iz snage talasa i vetra. Iza projekta koji se tiče ovakvog načina dobijanja energije, nalazi se škotska firma Wavegen, koja je i pokrenula prvu elektranu ovakve vrste na ostrvu Isley. Zvaničnici kompanije ističu da je to podneblje idealno za ovakve projekte i da vetrovita klima izuzetno ide na ruku njihovim naporima. Ali i upozoravaju da podrška britanske vlade još uvek izostaje i da se gubi šansa zaposlenja hiljada ljudi u novom sektoru.
Naravno, o prednostima ne treba ni pričati. Izvori iz kojih se dobija energija su neiscrpni, za razliku od fosilnih goriva čije su se rezerve ozbiljno umanjile. „Britanija još uvek ne shvata sve prednosti novih tehnologija, jer su zalihe uglja i gasa još uvek velike. Ali treba gledati u budućnost i slediti primer skandinavskih zemalja. Ne samo da se ovim dobijaju novi, neisrpni izvori energije, već se i ovakvim pristupom čuva naše okruženje, ali i stvara nova, potencijalno veoma unosna grana privrede“, kaže Alan Thomson iz kompanije Wavegen.
On još i dodaje da će se Britanija, ako nešto ozbiljno ne preduzme, za samo deset godina naći u situaciji da ovakve tehnologije uvozi i plaća veoma skupo. Ovakve primedbe se, sigurno, odnose na bilo koju državu na svetu koja će se, kad-tad, sučiti sa energetskim problemima, izazvanim iscrpljivanjem rezervi fosilnih goriva.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com