GNU/Linuks (3)

Prva verzija jezgra Linuksa objavljena je na Internetu u septembru 1991. pod oznakom 0.02, a ubrzo posle toga, u oktobru, usledila je druga verzija. Od tada su se hiljade programera iz celog sveta prikljuฤile projektu. Esej Erika S. Rejmonda Katedrala i bazar (The Cathedral and the Baazar) raspravlja o razvojnom modelu Linuksa i njemu sliฤnog softvera.
Istorija jezgra Linuksa usko je povezana s istorijom GNU-a, istaknutog projekta slobodnog softvera koga vodi Riฤard Stolman. Projekat GNU zapoฤet je 1983, a cilj je bio razvoj kompletnog operativnog sistema nalik Juniksu, ukljuฤujuฤ‡i razvojne alate i korisniฤke aplikativne programe u celosti od slobodnog softvera. Do izdavanja prve verzije jezgra Linuksa projekat GNU napravio je sve neophodne komponente ovog sistema, osim jezgra. Torvalds i drugi rani razvijaฤi Linuksa prilagodili su svoje jezgro tako da ono radi s GNU komponentama i programima korisniฤkog okruลพenja da bi napravili u potpunosti funkcionalan operativni sistem. Linuks jezgro i operativni sistem licencirani su pod GNU-ovom Opลกtom javnom licencom (OJL), koja zahteva da se sve modifikacije izvornog koda i dela koja proisteknu iz njega takoฤ‘e licenciraju pod OJL-om. Linus Torvalds je 1997. izjavio da je objavljivanje Linuksa pod OJL-om definitivno najbolja stvar koju je on ikada uradio.
Pingvin Tuks (Tux) je maskota Linuksa. Ime Linux nije skovao sam Torvalds, veฤ‡ Ari Lemke (Ari Lemmke), administrator na ftp.funet.fi, koji je tako nazvao direktorijum iz koga je Linuks prvi put bio dostupan. Robna marka "Linux" je vlasniลกtvo Linusa Torvaldsa. Razvijeno je viลกe verzija Linuksa, meฤ‘u kojima su najpopularnije Slakver (Slackware), Debijan (Debian), Red het (Red Hat), SuSE (SuSE), Mandriva (Mandriva), Ubuntu (Ubuntu), Dลพentu (gentoo). U poslednjih nekoliko godina razvija se Linuks-Knopiks (Knoppix), verzija operativnog sistema koji nije potrebno instalirati na raฤunar, veฤ‡ sistem radi direktno sa CD-a. Knopiks je prelazna varijanta Linuksa, koja pored operativnog sistema sadrลพi i paket programa za kancelarijsko koriลกฤ‡enje (paralelan s programima paketa Majkrosoft ofis), programe za tehniฤko crtanje, rad s fotografijama, paket multimedijalnog softvera za sluลกanje muzike i gledanje filmova i internet pretraลพivaฤ (Mozilla Firefox).
Sam Knopiks razvio se u mnogo pravaca, jer ima ugraฤ‘enu pomoฤ‡ za promenu softvera koji se nalazi na CD-u, te je tako relativno jednostavno napraviti distribuciju Knopiksa za svoju specifiฤnu namenu. Zarazna popularnost dovela je do masovne upotrebe Linuksa u mreลพnim i serverskim primenama. Naravno, razlog nije samo to ลกto je besplatan veฤ‡ ลกto je izuzetno pouzdan i izdrลพljiv. Oni koji su ga tada koristili nisu ni oฤekivali da bude privlaฤan i lak za upotrebu. Traลพili su samo pouzdan operativni sistem poลกto su svi Majkrosoftovi serverski proizvodi bili skupi i neadekvatni.
Meฤ‘utim, kada je poฤelo prilagoฤ‘avanje izgleda i svih aspekata primene za obiฤnog korisnika, doลกlo je do ฤestih reakcija Majkrosofta, kao i autora GNU softvera. Kampanja Majkrosofta imala je za cilj da prikaลพe Linuks kao sistem za koga se ne zna ko ga odrลพava, koji nije ni rasprostranjen, pa ga zato nijedan virus niti haker i ne napada i tako dalje. U tom propagandnom ratu pojavljivale su se tvrdnje da Majkrosoft angaลพuje nezavisne firme da potvrde kako je Linuks skuplji u upotrebi, te da su sklopili ugovore o saradnji s firmama koje ฤ‡e zauzvrat optuลพiti Linuks da je plagijat i ukradeni kod.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com