I svinje kloniraju, zar ne?

PPL Therapeutics je škotska biotehnološka kompanija, koja je, u saradnji sa Roslin institutom, uspela da prva klonira odraslog sisara i, kao rezultat, dobije ovcu Doli.

Njen rad na polju kloniranja se nastavlja, a najnovije dostignuće predstavlja pet prasića, nastalih iz jedne ćelije. Ovo nije prvi primer kloniranja svinja – prvi takav primerak je „rođen“ 2000. godine. Za nove klonove je karakteristično to što su u originalnu ćeliju-izvor uneseni i geni drugih vrsta.

Ovako dobijeni prasići pokazuju da je verovatno moguće koristiti organe svinja za transplataciju kod ljudi. Kombinacija genetskog materijala različitih vrsta u klonovima nije proizvela (zasad) nikakve komplikacije, pa je i zaključak da bi, u budućnosti, svinje mogle da budu klonirane, a njihova namena upravo da budu „rasadnici“ organa za transplataciju.

Među svim životinjskim vrstama, upravo su organi svinja najpogodniji za ovakve zahvate, jer je njihova veličina približna onoj kod ljudi, svinje su lakše za uzgoj od ostalih vrsta, a ekperimenti na njima ne izazivaju toliko otpora u javnosti, kao testovi koji se sprovode na majmunima i primatima uopšte.

Što se tiče transplatacije, u praksi je već uobičajeno presađivanje srčanih zalistaka svinja namesto onih koji su kod pacijenta oštećeni. Ovakva operacija je u velikoj meri uspešna, mada se pojavljuje problem mogućeg odbacivanja. Za sada još nije pokušano sa presađivanje čitavih organa, ali postoje indicije i saznanja da bi tako nešto moglo da bude uspešno, naročito ako se ti organi specijalno „proizvode“ u te svrhe, odnosno ako se svinje kloniraju upravo sa takvom namerom, uz kombinovanje genetičkog materijala.

Naravno, ovakvi postupci, već sada, izazivaju otpor u javnosti, a njima se i pokreću mnoga etička pitanja. Kod naučnika i istraživača postoji i strahovanje da bi unošenje organa druge vrste moglo da dovede do smrtonosnih infekcija virusima i bakterijama, koje su za svinje potpuno bezopasne.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com