Infracrveni Internet

Apetiti i potrebe Internet korisnika su sve veći. Multimedijalni sadržaji zahtevaju brze veze i veliki protok informacija. Kako reštiti ovaj problem?

Pristup modemom uz korišćenje telefonskih veza više ne zadovoljava potrebe korisnika i ne može da prati sve mogućnosti i napredak koji se dešava na polju Interneta. S druge strane, optički kablovi dozvoljavaju vrlo brz i veliki protok informacija, ali je to rešenje veoma skupo. Satelitski Internet jeste dobro rešenje, ali još uvek vrlo „egzotično“ i finansijski zahtevno. Mikrotalasi mogu da posluže svrsi, ali su prespori što se tiče transfera.

U svakom slučaju, razmišljanja i projekti se kreću u pravcu razvoja bežičnog Interneta, ali se još nije iskristalisao pristup koji će u budućnosti preovladati. Možda će to biti baš infracrveni Internet?

Prenos podataka infracrvenom svetlošću jeste najnoviji izum, proizvod male britanske firme Quantum Beam, locirane u univerzitetskom centru Kembridžu. Novost na polju bežičnog Interneta dozvoljava prenos podataka brzinama do 1.000 megabita u sekundi, pri čemu kompjuteri-prijemnici ne smeju da budu udaljeni od „baze“ više od 500 metara i moraju da budu u vizuelnom dometu, odnosno bez prepreka između njih. To jesu prilična ograničenja ali je, ipak, projekat vrlo primamljiv, čak toliko da je najveći svetski proizvođač čipova, kompanija Intel, uložila 5 miliona dolara u Quantum Beam koji ima samo 10 zaposlenih. Nova finansijska injekcija neće biti i jedina – Intel planira da u naredne dve godine čitav projekat „pogura“ sa dodatnih 10 miliona dolara.

Pošto je projekat postao vrlo ozbiljan i skup, Quantum Beam će svoj tim pojačati novim inženjerima i programerima, a oglasi za prijem novih radnika su objavljeni u svim stručnim britanskim publikacijama.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com