Internet na zemlji, Internet u vazduhu, Internet u…

Internet osvaja sve moguće oblasti, teritorije, spaja se sa drugim tehnologijama, kosmonauti već koriste email za komunikaciju sa Zemljom, a NASA objavljuje planove kojima će, zarad potreba budućih misija i kolonista, Mars okružiti mrežom telekomunikacionih satelita i omogućiti i tamo upotrebu Interneta. Najveći izum XX veka zaista postaje sveprisutna pojava, bez koje naše živote nećemo moći da zamislimo.

Ove jeseni je održan veliki broj sajmova tehnologije i svi su oni bili u znaku Interneta ili njegovog povezivanja sa drugim tehnologijama. Na najvećem od svih sajmova, Comdex-u 2000 su mnoge velike kompanije najavile ili obelodanile svoje planove u ovoj oblasti i potvrdile činjenicu da će u budućnosti online-stanje biti jedna od osnovnih kategorija našeg postojanja.

Govor Kurt-a Hellstrum-a, šefa Ericssona, bio je, naravno, okrenut integraciji Interneta i mobilnih komunikacija. Svi podaci govore o tome da će dominantan način pristupa mreži biti upravo preko mobilnih telefona. Najavljena treća generacija ovih uređaja se teško može nazvati samo telefonskim aparatom, pošto će je karakterisati mogućnost surfovanja, chat-ovanja, gledanja i slušanja multimedijalnih sajtova, online-kupovine, itd. Predviđanja od pre desetak godina da će broj korisnika mobilnih telefona u 2000. godini iznositi najviše 20 miliona, danas izgledaju smešno u poređenju sa trenutnim stanjem: 650 miliona korisnika i stopa rasta od 700.000 dnevno! Broj korisnika mobilnih komunikacija će, tako, vrlo uskoro premašiti broj korisnika Interneta, pa je bilo sasvim logično spajanje ovih dveju tehnologija. I po svoj prilici, ova oblast će, u budućnosti, biti najunosnije polje za kompanije koje bave novim tehnologijama.

Potreba da se svuda i na svakom mestu pristupa mreži donosi nove planove i projekte kompanija koje sa Internetom nemaju direktne veze. Planove Mercedesa je na Comdex-u izložio šef marketinga ovog nemačkog giganta, najavljujući „online-automobile“ koji će maksimalno iskoristiti integraciju svih bežičnih tehnologija. Satelitska navigacija (GSP), komunikacija u stvarnom vremenu sa ostalim vozačima i vozilima na putu, pristup svim mogućim vrstama informacija, biće neke od osobina koje će krasiti Mercedesove (ali i ne samo njihove) modele u budućnosti.

Kompanija Boeing se, takođe, pridružuje ovakvim projektima i tendencijama. Pristup Internetu, gledanje televizijskih programa u stvarnom vremenu, komunikacija elektronskom poštom, i mnogo toga drugog, biće dostupno putnicima u avionima ove kompanije na visinama do 10.000 metara. Da bi Boeing sproveo ovu zamisao, koristiće jake zemaljske antene i postojeću mrežu telekomunikacionih satelita. Poslovni avioni su već spremni za ovakvu tehnologiju, dok će komercijalni letovi biti na ovaj način obogaćeni tokom sledeće godine. Sistem nosi ime Connexion, i u prvo vreme će biti dostupan samo u Severnoj Americi, da bi se postepeno proširio i na čitav svet.

Posle „zemaljskog“, „vazdušnog“ i „kosmičkog“ Interneta, očekujemo „podvodni“. Jedino o njemu, do sada, nije bilo reči.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com