Konačno, u avgustu 1995. godine, dočekali smo veliku prekretnicu u svetu PC-ja uopšte – Windows 95. Prvi 32-bitni Windows obezbeđivao je potpuni multitasking (prividni istovremeni rad više aplikacija), napredniji fajl sistem, niti, mrežnu opciju, i još mnogo toga. Verzija je uključivala i MS-DOS 7.0, ali je OS nakon startovanja bio potpuno samostalan. Takođe, novi OS doneo je potpuno novi i mnogo lepši korisnički interfejs. Većina ostalih stvari vam je verovatno poznata.
Nakon velikog uspeha Windows-a na personalnim računarima, Microsoft se ustremio i na tržište „ručnih računara“ – Handheld kompjutera. Njihova ponuda je bila operativni sistem Windows CE, koji je izgledao kao Windows 95 ili NT. Korisnici koji su poznavali prethodna dva sistema mogli su odmah da koriste novi OS na svojim Handheld i Palmtop računarima. Windows CE 1.0 pojavio se u novembru 1996. godine. Zahvaljujući Windows-u, već tokom sledeće godine, širom sveta je prodato oko 500 hiljada Handheld PC-ja.
Windows CE 2.0 bio je dostupan početkom 1998. godine, a rešavao je mnoge probleme uočene kod verzije Windows CE 1.0, a takođe je uključivao i dodatne mogućnosti koje su bile više namenjene korporativnim (poslovnim) korisnicima nego kućnim. 15. juna prošle godine, na tržište je izašao Windows CE 3.0 – operativni sistem koji je obuhvatao i svestrane alatke za razvoj aplikacija za ovaj OS. Alatke kao što su Platform Builder 3.0 ili eMbedded Visual Tools 3.0, omogućavaju projektantima da razviju, na zahtev, aplikacije koje će zadovoljiti širok spektar potreba. „Mali“ Windows CE 3.0 kombinuje fleksibilnost i pouzdanost sa snagom redovnog Windows-a.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com