Izložba „Svet informacija“ u Novom Sadu i Beogradu

Posle uspešne premijere u Briselu 2000. godine, a zatim u Beču 2000. i Amsterdamu 2002. godine, izložba „Svet informacija“ (World-Information.Org) ekskluzivno dolazi i u Jugoslaviju, gde će biti prikazana u Novom Sadu (Muzej Vojvodine, 22. 3 – 5. 4. 2003) i Beogradu (Muzej savremene umetnosti, 19. 4 – 5. 5. 2003). Izložba „Svet informacija“ je internacionalni projekat koji je realizovan pod pokroviteljstvom UNESCO-a, u organizaciji Instituta za nove kulturne tehnologije „PublicNetBase t0“ iz Beča i u sklopu manifestacije Evropski grad kulture – Brisel 2000. Producenti izložbe u Jugoslaviji su Centar za nove medije – kuda.org, Novi Sad; Muzej savremene umetnosti, Beograd i Zavod za informatiku i Internet Republike Srbije.

Izložba „Svet informacija“ predstavlja studiju istorije i prirode savremenog informatičkog društva. Ovaj projekat na popularan način predstavlja pozitivne i negativne aspekte ICT-a (informacionih i komunikacionih tehnologija), kao i novih naučnotehnoloških dostignuća. Pružajući posetiocima sveukupan uvid u istoriju informatičkog doba, izložba na edukativan način prikazuje razvoj komunikacionih tehnologija od antičkih vremena do danas, kada se savremeno društvo ne može zamisliti bez televizije, radija i Interneta. Izložba „Svet informacija“ kroz naučna i umetnička istraživanja mapira globalnu infosferu, svetski nevidljivi nervni sistem informacionih mreža.

Projekat World-Information.Org postavlja pitanja o demokratiji i ljudskim pravima u digitalnoj eri, ukazujući na značaj opštedruštvenog interesa. Izložba na intrigantan način otkriva tajni svet kontraobaveštajnih službi i špijunskih tehnologija i posvećuje posebnu pažnju savremenim sredstvima kontrole javnih komunikacija, masovnih medija putem Interneta, radio-stanica ili špijunskih satelita. U okviru izložbe posetioci će biti u prilici da vide neke od najznačajnijih tehnoloških dostignuća koja su obeležila istoriju čovečanstva (npr. „Enigmu“, mašinu za dešifrovanje, korišćenu tokom Drugog svetskog rata), kao i neke od projekata naših najznačajnijih naučnika (Tesla, Pupin).

Poseban deo izložbe posvećen je umetničkim grupama koje koriste informacione i komunikacione tehnologije. Novi Sad i Beograd će tokom trajanja izložbe posetiti članovi sada već čuvene grupe Critical Art Ensemble, koji su kod nas poznati po prevedenoj knjizi „Digitalni partizani“. Gostovaće i članovi umetničke organizacije RIXC iz Rige, Letonija, koji će predstaviti svoj projekat u kome koriste bivšu sovjetsku satelitsku antenu, svojevremeno treću po veličini u svetu, i članovi grupe 0100101110101101.org, poznati po svom učešću na poslednjem Venecijanskom bijenalu, gde su „izložili“ kompjuterski virus. Deo izložbe činiće i umetnici iz Jugoslavije i regiona koji u svom radu koriste informatičke tehnologije.

Za vreme trajanja izložbe u Novom Sadu dešavaće se i poseban program u kino-sali Muzeja Vojvodine, koji će biti sastavljen od prezentacija, predavanja i video-projekcija. U Beogradu će 20. aprila biti održana konferencija čija će tema biti sistemi dezinformacija u vreme informatičke zasićenosti. Konferencija će okupiti neke od najznačajnijih internacionalnih stručnjaka koji se bave problemima informatičkog doba.

Matična strana projekta:

  • World-Information.Org

    Producenti izložbe:

  • Centar za nove medije – kuda.org
  • Muzej savremene umetnosti
  • Agencija za razvoj informatike i Interneta

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com