Japanci lansiraju prvi svemirski sakupljač smeća

Japan je lansirao brod koji ide u Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) i prevozi prvog sakupljača smeća u svemiru.

Veliku ulogu u gradnji kolektora je igrala i jedna kompanija koja se inače bavi izradom ribarskih mreža. Vozilo, nazvano Roda ili Kounotori na japanskom, u svemir kreće pričvršćeno za Micubišijevu raketu H-IIB.

Naučnici japanske svemirske organizacije (JAXA) eksperimentišu sa konopcima koji bi trebali da povlače svemirsko smeće iz Zemljine orbite. Roda bi trebala da očisti tone smeća koje krče najpovoljnije putanje oko Zemlje. A tamo ima stvarno svega i svačega. Od starih satelita do odbačenih komada raketa. Više od 50 godina je ljudsko istraživanje svemira proizvodilo smeće stotinama kilometara iznad naših glava. Od 1957. godine i sovjetskog lansiranja Sputnika sve više komada željeza zagađivalo je zemljino nebo, piše AFP.

Pretpostavlja se da je više od 100 miliona komada smeća zauvek ostalo u orbiti, a sve više naučnika se brine da će to smeće predstavljati ozbiljne opasnosti za drugu opremu. Japanci koriste elektrodinamičke kablove napravljene od tankih žica nerđajućeg čelika i aluminija.

Ideja je da će Roda pričvrstiti jedan kraj kabla na svemirsko smeće i kretanje kroz zemljino magnetno polje će proizvoditi elektricitet. Taj elektricitet bi trebao da usporava smeće koje bi padalo sve niže i niže sve dok ne bi izgorelo u atmosferi.

JAXA i japanski proizvođač ribarskih mreža Nitto Seimo već deset godina rade na tom projektu.

– Kablovi koriste našu posebnu tehnologiju pletenja mreža, ali bilo je jako zahtevno plesti tako tanke žice. Zasad smo ograničili dužinu kablova na 700 metara, ali u budućnosti ćemo lansirati kablove duge i po 10 kilometara da usporimo veće komade smeća – rekao je inženjer Nito Suzuki.

Portparol japanske svemirske agencije kratko je rekao da se nadaju uspehu misije i da očekuju da će slične misije postati redovnije u idućih desetak godina, prenosi Avaz.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com